Studencie SPRAWDŹ to. W tych zawodach nie znajdziesz pracy w 2020 roku

2019-12-06 7:48 jch
Zanim wybierzesz studia SPRAWDŹ to. W tych zawodach nie znajdziesz pracy w 2020 roku
Autor: Pixabay Zanim wybierzesz studia SPRAWDŹ to. W tych zawodach nie znajdziesz pracy w 2020 roku

Bezrobocie w Polsce od miesięcy systematycznie spada. Obecnie (październik) stopa bezrobocia w Polsce wynosi 5 % i jest najniższa od 30 lat. Są jednak zawody w Polsce, w których cały czas trudno jest znaleźć zatrudnienie.

Portal Barometr Zawodów opublikował listę prognozowanego zapotrzebowanie na zawody w Białymstoku. Jakiś czas temu informowaliśmy o zawodach deficytowych, czyli takich, gdzie jest duże zapotrzebowanie na pracowników. Dziś idziemy w innym kierunku - zawody nadwyżkowe. Przedstawiciele tych zawodów będą mieli problemy ze znalezieniem pracy w 2020 roku.

Zawody nadwyżkowe to te, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy (np. nadwyżka edukacyjna).

Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Powstaje oma osobno dla każdego powiatu w Polsce. Opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach. Badanie jest przeprowadzane na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społeczne.

Dla porównania sprawdźcie, w których zawodach uda się łatwo znaleźć pracę w 2020 roku.