Ksiądz Paweł K. molestował ministranta. Sąd apelacyjny: Diecezje zapłacą 300 tys. zł ofierze

2020-12-03 13:31
Ksiądz Paweł K. molestował ministranta. Sąd apelacyjny: Diecezje zapłacą 300 tys. zł ofierze
Autor: Piotr Lampkowski / archiwum Ksiądz Paweł K. molestował ministranta. Sąd apelacyjny: Diecezje zapłacą 300 tys. zł ofierze

W Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku odbyło się w czwartek (3.12.2020) posiedzenie online, w trakcie którego rozpatrywana była apelacja archidiecezji wrocławskiej i diecezji bydgoskiej. Sąd zadecydował, że obie diecezje muszą zapłacić 300 tysięcy złotych odszkodowania ofierze molestowania księdza Pawła K.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku zadecydował, że diecezje zapłacą 300 tys. zł ofierze księdza pedofila Pawła K.

W czwartek (3.12.2020) Sąd Apelacyjny w Gdańsku w trakcie posiedzenia online zdecydował o tym, że ofiara księdza Pawła K., Arek (imię zmienione) ma otrzymać od diecezji bydgoskiej i archidiecezji wrocławskiej odszkodowanie w wysokości ok. 300 tysięcy złotych. Sąd uznał, że ksiądz Paweł K. molestował Arka w trakcie pobytu duchownego w Bydgoszczy.

Diecezja bydgoska twierdziła, że do molestowania nie doszło na jej terenie i starała się o oddalenie pozwu.

Były ministrant molestowany przez ks. Pawła K. Kościół nie chciał zapłacić odszkodowania

Przypomnijmy: 

2010 roku ks. Pawłowi K. udowodniono posiadanie pornografii dziecięcej. Mężczyzna usłyszał wyrok: rok więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Kapłan nie został wydalony ze stanu duchownego. Nadal odprawiał msze. Zmieniał parafie.

W 2015 roku zapadł kolejny wyrok w sprawie księdza Pawła K. Za gwałty i molestowanie nieletnich mężczyzna usłyszał wyrok siedmiu lat więzienia bez zawieszenia kary.

W 2015 roku adwokat reprezentujący kurię wrocławską usiłował przekonać Arka do tego, by przyjął 40 tysięcy złotych jako formę „stypendium” od anonimowej osoby. Arek miał zrzec się roszczeń finansowych wobec archidiecezji wrocławskiej oraz diecezji bydgoskiej. Ten sam adwokat, który skłaniał ofiarę księdza pedofila do przyjęcia pieniędzy złożył Arkowi propozycję poprowadzenia sprawy przeciw duchownemu o odszkodowanie w wysokości 250 tysięcy złotych. Nie poinformował go o tym, że skazany kapłan nie posiada majątku. W 2019 roku Paweł K. został wydalony ze stanu duchownego. Tak zadecydował Watykan po procesie kanonicznym.

7.02.2020 w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy zapadł wyrok w procesie o odszkodowanie na rzecz ofiary byłego już księdza Pawła K. Sąd zasądził na rzecz pokrzywdzonego odszkodowanie w wysokości 300 tysięcy złotych. Ma je wypłacić archidiecezja wrocławska i diecezja bydgoska. 

Wójt mnie molestował
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE