Nie ma długich kolejek i można zbadać się za darmo. Badania spirometryczne w Bydgoszczy

2019-10-10 16:28 DO
szpital
Autor: DarkoStojanovic/CC0/pixabay.com

Nie ma długich kolejek i można zbadać się za darmo. W całym kraju obchodzimy Dni Spirometrii. W ponad dwustu placówkach – również bydgoskich – można wykonać bezpłatne badania spirometryczne.

Kaszel, świsty, duszności mogą być objawem poważnej choroby, dlatego lekarze zachęcają, by się badać.

- Badanie spirometryczne pozwala wykryć osoby, u których mogą pojawić się albo już występują problemy z oskrzelami. Mam na myśli grupę osób, u których przewlekła obturacyjna choroba płuc skrada się praktyczne bezobjawowo. Te osoby często mają ograniczony wysiłek fizyczny, duszność i nie znają przyczyny - mówi Krzysztof Pałgan, alergolog ze szpitala Biziela w Bydgoszczy.

Na badania w szpitalu Biziela chętnych nie brakuje.

- Kaszlę od pół roku i nie mogę sobie z tym poradzić. Byłam wiele razy u lekarzy i nikt nie wie, co mi jest. Może te badania są początkiem, by może w tym kierunku zobaczyć - mówi jedna z pacjentek.

Dni Spirometrii potrwają do piątku. Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że na choroby obturacyjne płuc choruje 6 mln Polaków. 4 mln ma objawy astmy, a prawdopodobnie 2 mln POChP, z czego tylko część jest diagnozowana. Objawy astmy to przewlekły kaszel, świsty i duszności. Podobne objawy są charakterystyczne dla POChP, ale pojawiają się głównie podczas wysiłku fizycznego. Pacjenci często lekceważą objawy. NFZ apeluje, by się badać.

O badaniach w bydgoskim szpitalu mówią Krzysztof Pałgan, alergolog i pacjenci: