Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie! Studenci farmacji po raz kolejny przebadali bydgoszczan [ZDJĘCIA, WIDEO]

2019-12-02 10:59 DL

Wystarczy jedno małe, zupełnie bezbolesne ukłucie, by sprawdzić poziom cukru we krwi. Późno wykryta czy nieleczona cukrzyca może być śmiertelnie niebezpieczna. Studenci farmacji z bydgoskiego Collegium Medicum po raz trzeci udzielali bezpłatnych porad.

W centrum handlowym „Rondo” w Bydgoszczy, można było także zmierzyć ciśnienie i wykonać analizę składu ciała. Jak zwykle z przesiewowych badań skorzystało mnóstwo bydgoszczan.

- Powinniśmy się badać regularnie, ze względu na to, żeby zapobiegać chorobom, a nie je leczyć. Wiadomo, że zapobiegać jest zawsze łatwiej. Przychodzą osoby, którym wychodzą złe wyniki, dlatego często odsyłamy do lekarzy - mówi Aleksandra Miłos, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji Oddział Bydgoszcz.

- Sprawdzałam poziom cukru we krwi, ciśnienie. Wszystkie wyniki dobre, trochę masa ciała podwyższona może być - tak myślę - mówi jedna z mieszkanek naszego miasta.

Podczas wydarzenia można było dołączyć do bazy dawców szpiku Fundacji DKMS.

-Zdecydowałam się zostać dawcą szpiku, ponieważ mój tata sam choruje na raka krwi, konkretnie na szpiczaka. Od ponad dwóch lat, dzielnie udaje nam się walczyć z tym. Ludzie nie mają takiej świadomości, że rak krwi, to nie jest tylko i wyłącznie białaczka, ale także dużo innych odmian. Warto pomagać, bo możemy komuś uratować życie.

Bydgoscy studenci farmacji zapraszają już na kolejną akcję, która odbędzie się w marcu. Wtedy skupią się na nadciśnieniu tętniczym.