„Ucieleśniona pamięć”, czyli wyjątkowa wystawa prac Priscilli Romero w bydgoskim muzeum!

2019-11-04 17:45 Artykuł sponsorowany
„Ucieleśniona pamięć”, czyli wyjątkowa wystawa prac Priscilli Romero w bydgoskim muzeum!
Autor: nadesłane

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza na niezapomniane spotkanie z pracami z Priscilli Romero, która jest laureatką ubiegłorocznego Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Kiedy i gdzie odbędzie się wystawa? Szczegóły znajdziecie poniżej!

Pomysł o fundowaniu nagrody narodził się w 2015 roku. To wtedy bydgoskie Muzeum w porozumieniu z Stowarzyszeniem MTG w Krakowie przygotowało Nagrody Specjalnej im. Leona Wyczółkowskiego, przyznawanej przez instytucję uczestnikowi Wystawy konkursowej Międzynarodowego Triennale Grafiki.

- Celem jest uhonorowanie pamięci Patrona bydgoskiego Muzeum, jednego z najwybitniejszych polskich artystów – Leona Wyczółkowskiego. Zgodnie z naszą koncepcją nagrodą dla laureata jest wystawa monograficzna z katalogiem, przygotowana w Muzeum - mówią przedstawiciele Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego.

Laureatem pierwszej nagrody był uznany artysta chiński Zhang Minjie, którego wystawa odbyła się w Muzeum w 2016 roku.

Laureatką drugiej Nagrody Specjalnej im. Leona Wyczółkowskiego, wyłonioną podczas MTG 2018 została Priscilla Romero.

Kim jest Priscilla Romero?

Artystka jest Kostarykanką, adiunktem na Wydziale Grafiki i Rysunku Szkoły Sztuki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Narodowym w Kostaryce. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską w dziedzinie sztuki zatytułowaną Produkcja i badanie w Uniwersytecie Politechnicznym Walencji.

Priscilla Romero swobodnie porusza się w dziedzinie site-specific, tworząc unikatowe obiekty i instalacje graficzne – aranżacje przestrzenne, stanowiące jedność z miejscem, w którym są prezentowane, za każdym razem tworząc bogatą, metaforyczną sieć kontekstów. W pracy twórczej wykorzystuje opracowaną przez siebie technikę lateksografii, z płynnego lateksu wykonując odlewy, będące zarówno „graficznymi obiektami”, jak i matrycami.

- W autorskiej koncepcji bydgoskiej wystawy istotne są także nawiązania do historii miasta i jej mieszkańców. Inspiracją dla powstającej koncepcji były dwa pobyty artystki w Bydgoszczy – w 2018 roku, bezpośrednio po otrzymaniu nagrody oraz wiosną 2019 roku, kiedy uczestniczyła w warsztatach połączonych ze zbieraniem materiałów - odcisków/odlewów części ciał lub elementów konstrukcji budynków, które włączone zostaną do ekspozycji - wyjaśnia bydgoskie Muzeum.

Jak będzie wyglądała ekspozycja Priscilli Romero w Bydgoszczy?

Na ekspozycję złoży się kilkanaście rozbudowanych obiektów i instalacji graficznych, w większości złożonych z kilkuset lub kilku tysięcy samodzielnych elementów graficznych – niewielkich odbitek na papierze i bibułce, złoconych odlewów gipsowych, lateksowych form matrycowych. Wśród tych prac nie zabraknie Dotyku Midasa, nagrodzonego na ubiegłorocznym Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie.

Prezentowane też będzie Cyfrowe archiwum, które tworzy 3200 odbitek z lateksowych odlewów palców, mamy więc szansę odnaleźć także swoje ślady pozostawione na wiosennych warsztatach.

Wystawa przybliży aktualne tendencje w światowej grafice artystycznej łączącej różnorodne media, często eksperymentującej i przekraczającej obszary tradycyjnego obrazowania graficznego.

- Ekspozycja wpisuje się w wieloletni program wystawienniczy bydgoskiego Muzeum w dziedzinie grafiki, obejmujący cykle wystaw graficznych, sesje naukowe i towarzyszące wydawnictwa - wyjaśniają przedstawiciele Muzeum. 

Wystawa prac Priscilli Romero odbędzie się w Galerii Sztuki Nowoczesnej przy ul. Mennica 8 w Bydgoszczy w czwartek,
7 listopada 2019, godz. 18.00. Wstęp jest wolny!

Więcej na temat nadchodzącej wystawy dowiecie się TUTAJ.

Zapraszamy także na wydarzenia towarzyszące!

  • W piątek, 8 listopada 2019 r., godz. 12.00 w Galeria Sztuki Nowoczesnej odbędzie się potkanie graficzne z udziałem Priscilli Romero i zaproszonych grafików, reprezentujących różne środowiska graficzne. Tematem spotkania będą aktualne tendencje w grafice światowej. Obowiązuje bilet wstępu.
  • Tego samego dnia o godzinie 14.00 w Centrum Edukacji Muzealnej zapraszamy na warsztaty lateksografii, które poprowadzi Priscilla Romero i Kajetan Giziński. Obowiązuje bilet wstępu.
  • W sobotę, 9 listopada, godz. 12.00 w Centrum Edukacji Muzealnej również odbędą się warsztaty lateksografii. Prowadzenie niezmiennie Priscilla Romero i Kajetan Giziński. Obowiązuje bilet wstępu.

Artykuł sponsorowany