Historyczny sukces Bartosza Zmarzlika! Mistrz świata ze Złotym Kaskiem!

2020-07-27 21:16 DaO, MSo
Bartosz Zmarzlik
Autor: Cyfra Sport Bartosz Zmarzlik

Kibice "czarnego sportu" nie mieli nawet chwili wytchnienia od wielkich emocji. Po ligowej rywalizacji w weekend przyszedł czas na prestiżowy turniej o Złoty Kask. Na torze w Bydgoszczy najlepszy okazał się mistrz świata, Bartosz Zmarzlik. Zawodnik Stali Gorzów nie miał sobie równych i z kompletem punktów wygrał Złoty Kask pierwszy raz w karierze.

1. Bartosz Zmarzlik 3 3 3 3 3 - 15
2. Paweł Przedpełski 2 3 2 3 2 - 12+3
3. Krzysztof Kasprzak 3 2 3 2 2 - 12+2
4. Janusz Kołodziej 1 2 2 3 3 - 11
5. Jarosław Hampel 3 2 0 2 3 - 10
6. Patryk Dudek 3 3 2 1 1 - 10
7. Kacper Woryna 0 1 3 3 2 - 9
8. Dominik Kubera 1 0 3 2 1 - 7
9.  Bartosz Smektała 0 2 1 0 3 - 6+3
10. Szymon Woźniak 2 1 1 1 1 - 6+2
11. Jakub Jamróg 2 0 0 2 1 - 5
12. Mateusz Cierniak 1 3 0 0 0 - 4
13. Kamil Brzozowski 1 0 1 0 2 - 4
14. Krzysztof Buczkowski 2 0 1 1 0 - 4
15. Norbert Krakowiak 0 1 2 0 0 - 3
16. Jakub Miśkowiak 0 1 0 1 0 - 2

Nie było chyba na świecie dyscypliny sportowej, która nie musiała zmierzyć się z dużą zmianą kalendarza spowodowaną pandemia koronawirusa. W Polsce ten problem dotknął również żużla. Nie wiadomo również było, co stanie się z prestiżowym turniejem o Złoty Kask. To prestiżowa nagroda, a zawody toczą się nieprzerwanie od 1961 roku.

Na szczęście udało się zorganizować zawody, bo w Bydgoszczy kibice mogli zobaczyć doskonałe zawody oraz mnóstwo gwiazd polskiego żużla. Jednym z faworytów do triumfu w poniedziałkowych zawodach był Bartosz Zmarzlik. Mistrz świata dwukrotnie stawał na podium tego turnieju, ale za każdym razem na drugim jego stopniu.

Zmarzlik ze zdobycia Złotego Kasku mógł cieszyć się w 60. edycji tego turnieju. Zawodnik Stali Gorzów był zdecydowanie najszybszym zawodnikiem podczas zawodów. Zdobył komplet punktów i tylko w jednym biegu miał małe problemy, aby wygrać wyścig. W pozostałych rywalizacjach pokonywał przeciwników o dobrych kilkanaście metrów.

- Marzę o wszystkich trofeach i bardzo cieszę się, że mogłem dzisiaj zdobyć Złoty Kask, bo wcześniej byłem dwukrotnie drugi. Świetnie czułem się na motocyklu i dzisiaj to było widać. Był świetnie przygotowany przez mechaników - powiedział na antenie nsport+ triumfator poniedziałkowego turnieju. O drugim miejscu musiał zadecydować bieg dodatkowy. W tym lepszy okazał się Paweł Przedpełski, który pokonał Krzysztofa Kasprzaka.

Na żywo

Finał turnieju o Złoty Kask

Zapraszamy na relację na żywo z finału turnieju o Złoty Kask. Początek rywalizacji zaplanowano na godzinę 18:45!

Dobry wieczór! Zapraszamy na relację z turnieju finałowego o Złoty Kask. W Bydgoszczy o tą prestiżową nagrodę powalczy szesnastu zawodników!

Kalendarz żużlowy, podobnie jak i wielu innych dyscyplin sportowych został przewrócony do góry nogami. Przez pewien moment istniała obawa, że po raz pierwszy od 1961 roku nie dojdzie do starcia o Złoty Kask. To jedna z najbardziej prestiżowych nagród w polskim żużlu i ogromną stratą byłoby, gdyby nie udało się rozegrać turnieju finałowego.

Ale i Złoty Kask nie uległ pandemii koronawirusa. To właśnie dzisiaj żużlowcy ruszą do batalii o to trofeum. Bronił go będzie Krzysztof Kasprzak. Oprócz niego na liście startowej zobaczymy wiele znanych nazwisk jak Jarosław Hampel, Bartosz Zmarzlik, czy Patryk Dudek. Szesnastka została wybrana na podstawie na podstawie nominacji PZM. Bo z wiadomych względów eliminacje odbyć się nie mogły.

Ponadto miejsca w dzisiejszym turnieju finałowym będą przepustką do kilku innych imprez. A mianowicie do Indywidualnych Mistrzostw Polski, które odbędą się pod koniec sierpnia, a także do Speedway Grand Prix oraz Speedway European Championship. Jest więc o co walczyć.

Lada moment zaczynamy, a tak przedstawia się skład pierwszego biegu: Jarosław Hampel, Janusz Kołodziej, Paweł Przedpełski, Kacper Woryna.

Pierwsi zawodnicy już na torze, a więc ZACZYNAMY!

Bieg 1

Przedpełski wystrzelił na starcie, ale na pierwszym wirażu nie utrzymał prowadzenia. Wykorzystał to Hampel, który wyjechał na pierwsze miejsce i nie oddał go do końca. Kołodziej na trzecim i Woryna bez punktu.

Skład 2. biegu: Mateusz Cierniak, Norbert Krakowiak, Patryk Dudek, Jakub Jamróg.

Bieg 2

Bardzo dobra jazda Jamróga, który wyprzedził Cierniaka. A ten zanotował całkiem niezły start. Równych sobie nie miał jednak Dudek. Miał ogromną przewagę i mógł z dużym spokojem przejechać przez linię mety. Dwa punkty dla Jamróga, punkt dla Cierniaka i Krakowiak z zerem.

Skład 3. biegu: Krzysztof Buczkowski, Bartosz Smektała, Dominik Kubera, Bartosz Zmarzlik.

Bieg 3

Nie było wątpliwości, że faworytem tego biegu był mistrz świata. Zmarzlik wystrzelił jak z katapulty i pokazał ogromną siłę, bo miał w zasadzie pół okrążenia przewagi nad pozostałymi zawodnikami. Smektała próbował naciskać Kuberę, ale to ten drugi dojechał z punktem. Dwa oczka dla Buczkowskiego.

Skład 4. biegu: Kamil Brzozowski, Szymon Woźniak, Krzysztof Kasprzak, Jakub Miśkowiak.

Bieg 4

Wydawało się, że dobry start zaliczy Miśkowiak, ale wyrzuciło go za bardzo pod bandy, przez co spadł na czwarte miejsce. Zdecydowanie lepszym torem jazdy pojechał Kasprzak, który jako pierwszy dojechał do mety. Tuż za nim był Woźniak, a na trzecim miejscu Brzozowski.

Skład 5. biegu: Jakub Miśkowiak, Jarosław Hampel, Mateusz Cierniak, Dominik Kubera.

Bieg 5

Doskonały bieg w wykonaniu Cierniaka! Udało mu się wyprzedzić doświadczonego Hampela, który prowadził na pierwszym wirażu, ale młodszy zawodnik pojechał szybciej na drugim łuku. Wielkie brawa dla Cierniaka.

Skład 6. biegu: Szymon Woźniak, Krzysztof Buczkowski, Janusz Kołodziej, Patryk Dudek.

Bieg 6

Start 6. biegu przedłużył się przez... pękniętą taśmę startową. A gdy żużlowcy już ruszyli najszybciej ze startu wyskoczył Dudek, który pojechał bardzo szeroko, ale dzięki temu nabrał prędkości. Gonił go Kołodziej, ale Dudek ani myślał oddawać prowadzenia. Punkt zdobył Woźniak.

Skład 7. biegu: Bartosz Smektała, Kamil Brzozowski, Norbert Krakowiak, Paweł Przedpełski.

Bieg 7

Nie zaspał na starcie Przedpełski i pognał po zewnętrznej. Nie najgorzej ruszył także Smektała, ale miał zdecydowanie za małą prędkość, aby podjąć walkę z Przedpełskim, za którym dojechał do mety. Brzozowski walczył natomiast z Krakowiakiem o punkt, jednak nie zdołał go wyprzedzić.

Skład 8. biegu: Kacper Woryna, Jakub Jamróg, Bartosz Zmarzlik, Krzysztof Kasprzak.

Bieg 8

Szaleje dzisiaj Zmarzlik na torze w Bydgoszczy. Drugi jego bieg i drugi znakomity. Bardzo dobrze poradził sobie również Kasprzak, który wcisnął się między Worynę i Jamróga i pognał w pogoń za Zmarzlikiem. Woryna dojechał z punktem.

Skład 9. biegu: Patryk Dudek, Krzysztof Kasprzak, Jarosław Hampel, Bartosz Smektała.

Bieg 9

Co za ściganie w 9. biegu! Wszystko tasowało się jak w talii kart. Kasprzak poradził sobie z niepokonanym do tej pory Dudkiem, który popełnił mały błąd na starcie wyjeżdżając za bardzo do zewnętrznej. Smektała natomiast nie odpuścił Hampelowi, a na ostatniej prostej gonił jeszcze Dudka, ale ostatecznie zdobył punkt.

Skład 10. biegu: Bartosz Zmarzlik, Mateusz Cierniak, Kamil Brzozowski, Janusz Kołodziej.

Bieg 10

Zmarzlikowi nie robi różnicy, czy startuje z 4. pola, czy przy krawężniku. Tym razem miał jednak poważnego rywala, bo Kołodziej rozpędzał się po zewnętrznej i przez chwilę był nawet na prowadzeniu. Zmarzlik pod koniec pierwszego okrążenia znów objął prowadzenie i pozostał niepokonany w dzisiejszym turnieju. Punkt zdobył Brzozowski.

Skład 11. biegu: Jakub Jamróg, Dominik Kubera, Paweł Przedpełski, Szymon Woźniak.

Bieg 11

Kubera okazał się najszybszy na starcie. Był ścigany przez Przedpełskiego i przez moment jechali łeb w łeb. Kubera dokręcił jednak manetkę gazu i wydarł do przodu zostawiając rywali daleko za plecami. Jamróg robił co mógł, aby wyprzedzić Woźniaka, ale ostatecznie to mu się nie udało.

Skład 12. biegu: Jakub Miśkowiak, Kacper Woryna, Krzysztof Buczkowski, Norbert Krakowiak.

Bieg 12

Ależ wystrzelił Miśkowiak ze startu. Cwaniactwem wykazał się jednak Woryna, który pojechał bardzo szeroko i to mu się opłaciło, bo wyprzedził Krakowiaka. Miśkowiak mimo dobrego startu zakończył bieg na czwarty miejscu za Buczkowskim.

Skład 13. biegu: Norbert Krakowiak, Bartosz Zmarzlik, Szymon Woźniak, Jarosław Hampel.

Bieg 13

Tym razem nieco przysnął na starcie Zmarzlik, który w pewnym momencie był nawet trzeci. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć piękne ściganie mistrza świata z Hampelem. Obaj co chwila zmieniali się na prowadzeniu, ale górą znowu okazał się Zmarzlik. Za ich plecami dojechali Woźniak i Krakowiak.

Skład 14. biegu: Janusz Kołodziej, Jakub Miśkowiak, Jakub Jamróg, Bartosz Smektała.

Bieg 14

Kołodziej przy krawężniku okazał się najszybszy na starcie i momentalnie zyskał dużą przewagę nad grupą pościgową. Tą prowadził Miśkowiak przed Jamrógiem i Smektałą. I na linii mety Jamróg o pół koła wyprzedził Miśkowiaka!

Skład biegu 15.: Krzysztof Kasprzak, Paweł Przedpełski, Krzysztof Buczkowski, Mateusz Cierniak.

Bieg 15

Bardzo szeroko pojechał Przedpełski i prawie wepchnął Buczkowskiego w bandy, ale nie doszło do groźnej sytuacji. Początkowo prowadził Kasprzak, ale Przedpełski był zdecydowanie szybszy i uzyskał solidną przewagę. Buczkowski natomiast dwoił się i troił, aby powalczyć o dwa punkty, ale Kasprzaka nie dogonił.

Skład 16. biegu: Dominik Kubera, Patryk Dudek, Kacper Woryna, Kamil Brzozowski.

Bieg 16

Niesamowicie wydarł do przodu Kubera przy krawężniku. Woryna pojechał bardziej "na okrągło", co bardzo mu się opłaciło bo objął prowadzenie i zdobył trzy punkty. Co jednak najważniejsze jedynie punkt zdobył Dudek, czym najprawdopodobniej przekreślił swoje szanse na zwycięstwo w turnieju.

Skład 17. biegu: Jarosław Hampel, Jakub Jamróg, Kamil Brzozowski, Krzysztof Buczkowski.

Bieg 17

Hampel prowadził od startu przez niemal całe okrążenie. Wówczas Buczkowski bardzo zbliżył się do doświadczonego żużlowca. Nie zdołał go jednak wyprzedzić, a następnie musiał bronić się przed atakami Jamróga. Kolejność jednak się nie zmieniła i trzy punkty padły łupem Hampela.

Skład 18. biegu: Dominik Kubera, Janusz Kołodziej, Norbert Krakowiak, Krzysztof Kasprzak.

Bieg 18

Ależ się zakotłowało po wyjeździe z pierwszego łuku! Czterech zawodników jechało niemal ramię w ramie, ale do przodu wydarł Kołodziej, który zdobył trzy punkty. Za jego plecami trwała walka o trzecie miejsce i w pojedynku Kubera - Krakowiak lepszy okazał się ten pierwszy. Dwa punkty dla Kasprzaka.

Skład 19. biegu: Paweł Przedpełski, Bartosz Zmarzlik, Jakub Miśkowiak, Patryk Dudek.

Bieg 19

ZMARZLIK WYGRAŁ ZŁOTY KASK! Doskonała jazda mistrza świata. Ponownie wyprzedził o wiele, wiele metrów swoich rywali i postawił kropkę nad "i" w turnieju. Na drugim miejscu przyjechał Przedpełski, który do samego końca musiał bronić się przed Dudkiem.

Skład 20. biegu: Mateusz Cierniak, Szymon Woźniak, Bartosz Smektała, Kacper Woryna.

Bieg 20

Świetnie po zewnętrznej pojechał Smektała wyprzedzając Worynę i Woźniaka. Obaj panowie walczyli o drugie miejsce i niekiedy jechali naprawdę blisko siebie. Woryna na ostatnim wirażu dopiął swego i zainkasował dwa punkty.

Czekamy jeszcze na wynik biegu dodatkowego pomiędzy Przedpełskim, a Kasprzakiem o drugie miejsce.

Nim Przedpełski i Kasprzak pojawili się na torze, w szranki stanęli Smektała i Woźniak w batalii o 9. miejsce. Lepiej wystartował Smektała i już na pierwszym wirażu wszystko stało się jasne. Woźniak nie miał nawet możliwości nawiązać walki z rywalem.

W ostatnim biegu tego wieczoru lepszy okazał się Przedpełski, który pojechał bardzo szeroko na pierwszym łuku. Od razu udało mu się uzyskać przewagę, której nie wypuścił do końca.

To wszystko z naszej strony. Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy na kolejne relacje na sport.se.pl! Dobranoc.