Kalisz. Potężne odszkodowanie dla ofiary księdza pedofila! Kuria zapłaci za paskudnego duchownego

2022-05-23 16:33
Proces księdza pedofila
Autor: PAWEŁ JASKÓŁKA/ SUPER EXPRESS Ksiądz molestował dzieci! Kuria kaliska podjęła decyzję w sprawie paskudnego duchownego

Chociaż Sąd Rejonowy w Pleszewie skazał księdza oskarżonego o pedofilię na więzienie, a Sąd Okręgowy w Kaliszu wyrok uchylił, bo uznał, że wszystkie sprawy się przedawniły, to diecezja kaliska będzie musiała zapłacić odszkodowanie za molestowanie dziecka! Mimo że ksiądz pozostaje bezkarny, to jego ofiara otrzyma od kościoła katolickiego 300 tys. złotych!

Ta sprawa jest wyjątkowo bulwersująca. Ksiądz Arkadiusz H. miał być świadectwem bożej miłości, a był potworem wyładowującym swoje seksualne dewiacje na dziecku. Molestował chłopców, w tym Bartłomieja Pankowiaka w jego własnym domu i zamienił jego życie w koszmar. Wiadomo, że to nie jedyna ofiara pedofila w sutannie, ale wszystkie pozostałe przestępstwa się przedawniły. Za to jedno złamane dziecięce życie - ksiądz usłyszał wyrok 3 lat więzienia! W Sądzie Okręgowym wyrok ten jednak został uchylony, mimo że ksiądz przyznał się do molestowania chłopca. Dlaczego tak się stało?! Zdecydowały o tym prawne przepisy o przedawnieniu. - Jeśli chodzi o umorzenie postępowanie to nie ulega wątpliwości, że jest to porażka całego społeczeństwa polegająca na tym, że sprawca odrażającego i wyjątkowo nagannego moralnie czynu popełnionego na szkodę 10-letniego dziecka, na który złożyło się kilkanaście czynów sprawczych, z których każdy rozpoznawany oddzielnie wyczerpuje znamiona z art. 200 par. 1 KK nie poniesie odpowiedzialności karnej, ponieważ nastąpiło przedawnienie karalności czynu przypisanego oskarżonemu - mówił sędzia Marek Bajger. Jak wyjaśnił sędzia, sprawa przedawniła się już w 2015 roku. Pokrzywdzonym pozostało postępowanie cywilne o odszkodowanie od kaliskiej kurii.

CZYTAJ: Duchowny do ministranta: "Zrób mi loda". Zakonnica słyszała "jęki zadowolonego księdza" [WIDEO]

Sąd Okręgowy po trudnym procesie wydał właśnie wyrok w tej sprawie. Początkowo Bartłomiej Jankowiak występował z roszczeniem razem ze swoim bratem Jakubem, który również był molestowany przez księdza. Ten drugi wycofał się jednak z procesu. - Zadośćuczynienia, które wypłaca kościół nie powodują zmiany mentalnej w strukturach kościelnych – wyjaśniał swoją decyzję Jakub Pankowiak. Bartłomiej Pankowiak żądał od kurii 500 tysięcy złotych. - Oprawca już się przyznał, teraz czas na diecezję kaliską - mówił przed procesem. Sąd Okręgowy orzekł, że Bartłomiejowi Pankowiakowi należy się 300 tys. zł. odszkodowania od kościoła katolickiego. - Czyny, których dopuszczał się Arkadiusz H. miały związek z posługą kapłańską. Ona nie są ograniczona ani miejscem, ani czasem - mówiła sędzia Arleta Koniecza. Dodała, że Bartłomiej i Jakub Jankowiak są prekursorami odkrywania złych kart w polskim Kościele. - Przyjmujemy ten wyrok z wielkim szacunkiem, ale odniesiemy się do wyroku po przeczytaniu uzasadnienia na piśmie. Wtedy wydamy oświadczenie na piśmie - powiedział po ogłoszeniu wyroku ks. Marcin Załężny z kurii w Kaliszu.

Bartłomiej razem z Jakubem wystąpili w głośnym filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, w którym opowiedzieli o swoim horrorze z dzieciństwa. Po premierze w maju 2020 biskup kaliski Edward Janiak został zdymisjonowany.

Sonda
Czy ksiądz jest dla ciebie osobą z autorytetem?
Wyrok dla Księdza pedofila z Pleszewa