Darmowe badania dla nałogowych palaczy. ŚCO rozpoczęło nowatorski program wczesnego wykrywania raka płuca

2020-06-30 10:50 ACuk
ŚCO w Kielcach
Autor: ACuk

Z badań będzie mogło skorzystać 2300 mieszkańców województw: świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Do programu mogą być zakwalifikowane osoby, które nałogowo palą lub w przeszłości paliły papierosy na poziomie 20 paczkolat i mają skończone 55 lat lub palacze w wieku od 50 do 74 lat u których występują dodatkowe czynniki ryzyka. Program potrwa trzy lata.

- Rak płuca jest główną przyczyną zgonów wśród kobiet i mężczyzn spośród wszystkich nowotworów złośliwych. Jedyną drogą rozwiązania problemu jest wczesne wykrywanie choroby – mówi prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Rocznie w województwie świętokrzyskim na raka płuca zapada blisko 600 osób. Prawie tyle samo chorych umiera.

Projekt jest przede wszystkim skierowany do palaczy. - W uproszczeniu można powiedzieć, że palenie paczki dziennie przez 20 lat i wiek 55 lat kwalifikuje do programu – mówi dr Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej i zarazem kierownik tego projektu. Do projektu będą kwalifikowane także osoby od 50 roku życia, które mają choroby współistniejące lub są obciążone zawodowo. Górna granica wieku to 74 lata.


- Program przewiduje, że każdy z pacjentów będzie miał wykonane trzy badania niskodawkowej tomografii komputerowej w odstępach rocznych. Wynik będzie omawiany z pulmonologiem lub torakochirurgiem – dodaje dr Leszek Smorąg.


Świętokrzyskie Centrum Onkologii podpisało porozumienie ze Szpitalem Św. Ducha w Sandomierzu i Szpitalem Św. Łukasza w Końskich. Badania będą wykonywane także w tych palcówkach. W szpitalu w Końskich przebadanych będzie 120 osób. - Lekarze pulmonolodzy informują, że zainteresowanych programem są setki osób – mówi dr Wojciech Przybylski, dyrektor szpitala w Końskich.


Szpital w Sandomierzu przebada 130 osób. – W naszym regionie również jest wysoka zachorowalność na raka płuca. Mamy nadzieję, że badania przesiewowe zmienią te statystyki – mówi dr Marek Kos, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Św. Ducha w Sandomierzu.


Szczegółowe informacje i rejestracja na badania pod nr telefonu: 885 77 99 88 oraz na stronie www.profilaktykarakapluca.pl

Jak uchronić przed kleszczami siebie i swojego psa?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.