Są szczepionki dla nastolatek przeciwko wirusowi HPV ale szczepienia odroczono

2020-04-06 15:36 lw
Główny Inspektorat Sanitarny
Autor: Materiały prasowe Główny Inspektorat Sanitarny

Koszalin od wielu lat realizuje „Program profilaktyki zakażeń wirusem HPV”, którego celem jest zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy. Szczepienia 13-letnich koszalinianek finansuje miasto

Szczepionkę przyjmuje się w dwóch dawkach i dziewczęta uczestniczące w zeszłym roku w tym profilaktycznym programie otrzymały pierwszą z nich między kwietniem a czerwcem 2019 roku. Jednak z powodu braku szczepionki na polskim rynku, nie było możliwe dokończenie programu w ubiegłym roku. Prezydent Koszalina Piotr Jedliński wielokrotnie interweniował w tej sprawie.

Szczepionka dotarła już do naszego kraju i program może być kontynuowany. Jednak w związku z pandemią, Główny Inspektor Sanitarny zaleca jego czasowe odroczenie przynajmniej do 18 kwietnia. Dopuszcza jednak wykonanie szczepień w szczególnych sytuacjach. W grę wchodzi przede wszystkim czas wykonania pierwszej szczepionki, bo drugą – by była skuteczna – należy użyć w ciągu następnych 13 miesięcy. Jak poinformował GIS, to lekarz opiekujący się dzieckiem powinien podjąć w tej sprawie indywidualną decyzję.

Przypomnijmy – szczepieniem z 2019 r. objęte są dziewczynki urodzone w 2006 r., które są zameldowane na pobyt stały w Koszalinie oraz dziewczynki przebywające w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo – wychowawczych na terenie Koszalina. Warunkiem otrzymania szczepienia jest przyjęcie jej pierwszej dawki w 2019 r. Szczepienie dotyczy 257 dziewcząt.

Szczegółowych informacji można uzyskać w dotychczasowym miejscu szczepienia lub u koordynatora programu, lekarza rodzinnego, pediatry Adama Zająca (tel. 604 218 122).