Czy kierowcy i motorniczy w Krakowie przechodzą narkotesty? Rzecznik MPK komentuje

2020-07-09 12:21 NM
Czy kierowcy i motorniczy w Krakowie przechodzą narkotesty? Rzecznik MPK komentuje
Autor: Pixaby Czy kierowcy i motorniczy w Krakowie przechodzą narkotesty? Rzecznik MPK komentuje

Czy pasażerowie krakowskiej komunikacji miejskiej mogą czuć się bezpiecznie? Jak podkreśla Marek Gancarczyk, rzecznik MPK ze stolicy Małopolski kierowcy i motorniczy regularnie poddawani są kontroli alkomatem. Wykonuje się również u nich testy na obecność narkotyków.

Wypadek autobusu w Warszawie. Czy w Krakowie kierowcy są badani?

W ostatnich dniach dobiegły do nas informację o wypadkach w Warszawie, które spowodowali kierowcy autobusów miejskich. Obaj byli pod wpływem narkotyków. Czy kierowcy i motorniczy w Krakowie przechodzą regularne badania pod kątem obecności niedozwolonych substancji w organizmie? Czy są również badani alkomatem, a jeśli tak to, jak często? Komentarza w tej sprawie udzielił rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie, Marek Gancarczyk.

MPK w Krakowie podejmuje działania profilaktyczne dotyczące badania kierowców i motorniczych na obecność alkoholu we krwi. Takie badanie jest prowadzone zawsze rano, więc każdy motorniczy i kierowca, który rozpoczyna pracę, przechodzi badanie alkomatem - mówi rzecznik krakowskiego MPK, Marek Gancarczyk.

Badania kierowców i motorniczych w Krakowie. Czy prowadzone są narkotesty?

Alkomatem zostają zbadani jednak nie tylko ci, którzy rozpoczynają pracę, ale również osoby, które ją kończą. Dodatkowo są także prowadzone wyrywkowo kontrole podczas pracy kierowców i motorniczych. Pracownicy krakowskiego MPK muszą więc być na nie przygotowani w każdej chwili.

Wybory 2020: Jak głosować w II turze?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Już od dłuższego czasu prowadzimy także badania na obecność narkotyków. Od 2016 roku takie badanie zostało u ponad 1600 naszych prowadzących. Badania są prowadzone przede wszystkim u najmłodszych kierowców, w potencjalnej grupie największego ryzyka. W pierwszej kolejności przebadaliśmy narkotestem osoby do 40. r.ż. W ciągu tego okresu 5 pracowników miało wynik pozytywny. Oczywiście, tak jak w przypadku przyjścia do pracy pod wpływem alkoholu, natychmiast została podjęta decyzja o rozwiązaniu umowy - mówi rzecznik MPK.

Jak podkreśla Marek Gancarczyk, te kontrole są przeprowadzane cały czas. Co ważne, każda osoba decydująca się na pracę w krakowskim MPK podpisuje oświadczenie wyrażające zgodę na przeprowadzanie takich testów.

W Lamusowni Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania otwarto książkodzielnię i antykwariat

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.