Matura poprawkowa 2021: Język polski. Arkusze CKE i odpowiedzi. Na kolejnych slajdach znajdziesz ARKUSZE CKE + sugerowane odpowiedzi.
Na kolejnych slajdach znajdziesz arkusze z matury poprawkowej 2021 z j. polskiego.
Pytanie 1.1: Gotowość do przechodzenia na wewnętrzny kod komunikacyjny w trakcie spotkań z rodziną, używanie określeń typu „braciszek”, „siostrzyczka” przez dorosłe osoby, co odtwarza nawyki z dzieciństwa.
Pytanie 1.2: Stabilna pozycja rodziny, ciągłość tradycji
Pytanie 2: Im więcej czynników zewnętrznych sprzyja integracji tej wspólnoty, tym większe jest oddziaływanie rodziny na poszczególnych jej członków. Może to być zarówno zagrożenie zewnętrzne (w Polsce okres zaborów), jak i brak zewnętrznego zagrożenia. Takie sytuacje mogą prowadzić do dezintegracji rodziny, wskutek czego język familijny traci rolę czynnika więzi obronnej. Może być też osłabiany przez napływ innych elementów: żargonowych, środowiskowych czy wulgaryzmów i wyrazów obcych.
Pytanie 3: 1 - prawda, 2 - fałsz, 3 - prawda
Pytanie 4: Nazwy pokrewieństwa w formie neutralnej używane są poza domem, w szkole czy w pracy, nazwy w formie zdrobniałej wykorzystywane są w domu, w przestrzeni osobistej, między najbliższymi członkami rodziny, czym odtwarza się nawyki z dzieciństwa.
Pytanie 5: Zakreślamy odp. A, B, D i F
Pytanie 6: B
Pytanie 7: Oprócz języka używanego publicznie, istnieje język familijny. W szkole powiemy o siostrze „siostra”, w domu możemy powiedzieć do tej samej, dorosłej osoby „siostrzyczko”. Rola języka familijnego może być osłabiona przez zagrożenie zewnętrzne, jak i jego brak, np. przez wyrazy obce. Język familijny wpływa na komunikację rodzinną, wyrósł z tradycji. Ukształtowały go gawędy, kolędy czy pieśni.
Pytanie 8: 1 - prawda, 2 - prawda, 3 - fałsz
Pytanie 9: B, C
Pytanie 10: Polega na nadaniu ojczyźnie osobistych uczuć, utożsamienia z Polską, mówieniu o swoim kraju z miłością, jak o matce, kochance czy rodzinnym domu.
Pytanie 11: Kochają cierpiącą ojczyznę, jak dzieci matkę. Wyjaśnienie: Polacy, mimo rozbiorów, nie ustawali w dążeniu do odzyskania niepodległości, co świadczyło o miłości do ojczyzny, mimo że czasy były ciężkie.
Pytanie 12: D
Pytanie. 13.1: Dziady cz. III, Konrad
Pytanie 13.2: Ksiądz Piotr to zakonnik, bernardyn, odważny patriota, dba i odwiedza więźniów, wspiera ich i pociesza. W odróżnieniu od Konrada najważniejszą cechą księdza jest pokora, choć łączy ich głęboki patriotyzm. Dzięki pokorze ksiądz Piotr ma moc egzorcysty, umie wypędzać złe duchy. Opiera się ich pokusom, ale za to myśli o ojczyźnie, wydobywając od nich złe duchy. Pomaga Konradowi podnieść się z upadku, ale jest przy tym niezwykle szlachetny, bierze na siebie grzech bluźnierstw Konrada. Dzięki temu “wnosi pokój w dom pychy”. Pokora pozwala też Księdzu Piotrowi poznać przyszłe losy narodu, o co prosił bezskutecznie sam Konrad. Ksiądz Piotr jest odważny, prawy i nieustraszony.