Krakowski magistrat: jakość powietrza coraz lepsza. Wszystko przez koronawirusa?

2020-04-06 10:45 AC
Krakowski magistrat: jakość powietrza coraz lepsza. Wszystko przez koronawirusa?
Autor: archiwum se.pl

Znacząco poprawia się jakość powietrza w Krakowie - poinformował magistrat. Świadczą o tym dane z ośmiu stacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, zlokalizowanych na terenie miasta. Czy to efekt koronawirusa i ograniczenia ruchu samochodowego? Miasto twierdzi inaczej.

Jakość powietrza w Krakowie jest coraz lepsza - wynika z analiz miejskiego magistratu. Urzędnicy twierdzą, że to efekt zaangażowania krakowian w wymianę ponad 45 tys. palenisk węglowych oraz wejścia w życie zakazu palenia węglem i drewnem.

Dane z ostatnich sezonów grzewczych (począwszy od października do marca każdego roku) wskazują, że jakość powietrza w stolicy Małopolski sukcesywnie się poprawia. W sezonie 2017/2018 średnie stężenie pyłu PM10 wyniosło 54 mikrogramy na metr sześcienny, w 2018/2019 - 47, a w obecnym 39 µg/m3.

Stan jakości powietrza w Krakowie
Autor: UMK

- Stężenie pyłów spada. Co równie ważne, za nami pierwszy przełom roku, kiedy nie występowały warunki skutkujące wprowadzeniem bezpłatnej komunikacji w Krakowie - zaznacza Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

W 2019 roku zintensyfikowano prowadzone od poprzednich lat kontrole palenisk węglowych (realizowane przez straż miejską i Wydział ds. Jakości Powietrza UMK), a po 1 września - kontrole przestrzegania uchwały antysmogowej. Przez cały rok nałożono 121 mandatów na łączną kwotę 23,7 tys. zł.

Tylko w latach 2012–2019, kiedy wymiana palenisk przebiegła intensywnie, na wymianę palenisk miasto przeznaczyło ponad 330 mln zł.

Express Biedrzyckiej gość: Leszek Miller.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.