Urząd Miasta Krakowa będzie oszczędzał na pracownikach. Zrezygnowano z nagród

2020-04-22 10:53
Urząd Miasta Krakowa
Autor: Google Street View

Urząd Miasta Krakowa tnie wydatki na funkcjonowanie administracji. Choć powszechnych zwolnień nie będzie, to mimo tego zatrudnienie zostanie ograniczone o około 100 etatów. Zamrożone zostały pensje urzędników, nie będzie też nagród kwartalnych. Działania te mają przynieść miliony złotych oszczędności.

Prezydent Jacek Majchrowski zapowiedział, że urząd nie będzie zwalniał pracowników, co nie oznacza jednak, że liczba urzędników nie zmaleje. Jak przekonuje włodarz miasta - wiązałoby się to z powiększeniem grona osób bezrobotnych i dodatkowymi wydatkami związanymi z zasiłkami wypłacanymi przez Grodzki Urząd Pracy.

- W 2020 roku zatrudnienie zostanie ograniczone o około 100 etatów. Samo ograniczenie zatrudnienia przebiegało będzie w sposób naturalny i stopniowy np. poprzez nieuzupełnianie istniejących wakatów, niezatrudnianie po osobach odchodzących na emeryturę i nieuzupełnianie etatów pracowników czasowo nieobecnych z powodów absencji chorobowych - zapowiada Jacek Majchrowski.

Oszczędności z tego tytułu mogą wynieść siedem milionów złotych. Z kolei pracownicy UMK, którzy mają poprzez zdalną pracę mniej obowiązków, poproszeni zostali o częściowe wykorzystanie urlopów. Kierownictwo urzędu zrezygnowało też o zamrożeniu pensji urzędników, mimo zapowiedzi wcześniejszych podwyżek. W urzędzie nie będzie też nagród kwartalnych.

Urząd oszczędza także na paliwie do samochodów służbowych. Pojazdy te z powodu obecnej sytuacji wykonują mniej kilometrów, co przekłada się na zaoszczędzone pieniądze - tłumaczy magistrat.

Koronawirus. Czytaj najnowsze informacje:

Dr Grzesiowski: W wyniku noszenia masek wirus nie powie, że zmienia planetę
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE