W Krakowie powstanie muzeum szpitala psychiatrycznego! Będą w nim m.in. obrazy pacjentów

2020-07-10 19:17 BP
Szpital Babińskiego w Krakowie
Autor: Daniel.zolopa

Od leczenia pracą, przez elektrowstrząsy i leki, a na terapii teatrem kończąc. W szpitalu psychiatrycznym imienia Babińskiego w krakowskim Kobierzynie powstanie Muzeum Miejsca.

Od leczenia pracą, przez elektrowstrząsy i leki, a na terapii teatrem kończąc. W szpitalu psychiatrycznym imienia Babińskiego w krakowskim Kobierzynie powstanie Muzeum Miejsca. To wystawa poświęcona historii placówki oraz jej pacjentów. Kompleks ponad 50 budynków powstał 103 lata temu i do dzisiaj funkcjonuje.

- Mamy bardzo dużo starych urządzeń, które służyły przed wojną zakładowi. Jest bardzo wiele interesujących historii pokazujących ludzi, którzy tam pracowali i tych, którzy się tam leczyli także - mówi rzecznik szpitala Babińskiego Maciej Bóbr.

Oprócz wspomnień i fotografii, w przyszłości w muzeum mogłoby powstać Centrum Sztuki Wrażliwej. Byłoby to miejsce wystaw prac artystycznych osób z chorobami psychicznymi.

- Jest to historia, którą warto poznać. Tam sztuka towarzyszyła leczeniu od wielu, wielu lat - komentuje autorka książki "Można Oszaleć" o historii szpitala, Krystyna Rożnowska.

Placówka prosi o wsparcie w utworzeniu muzeum. Na portalu zrzutka.pl znajdziecie zbiórkę pieniędzy na ten cel - władze szpitala chcą zebrać 120 tysięcy złotych. Wystawa ma być gotowa jesienią - nie wiadomo czy od razu w formie tradycyjnej, czy początkowo jedynie w Internecie.