wegiel

i

Autor: pixabay.com

W sklepach nie kupimy już węgla najgorszej jakości. Zakaz sprzedaży wszedł w życie

2020-07-02 12:37

Krakowa bezpośrednio ta zmiana nie dotyczy, bo od 1 września 2019 roku w mieście obowiązuje uchwała antysmogowa. To oznacza, że nie można kupować i używać ani drewna ani węgla. I choć nie dotyczy nas to bezpośrednio, to możemy te zmiany odczuć w powietrzu. Jak mówi Ewa Lutomska z krakowskiego alarmu smogowego - mieszkańcy sąsiednich gmin często używali słabej jakości węgla, a zanieczyszczenia wędrowały do Krakowa.

Miał to najsłabszej jakości węgiel. W tonie popularnego miału węglowego może się znajdować nawet 280 kg popiołu i 240 kg wody. Do tego zawiera bardzo dużo trujących i chemicznych substancji, które podczas spalania unosiły się w powietrzu. Krakowski alarm smogowy od lat zabiegał o zmianę w przepisach i zakaz sprzedaży najtańszego węgla.

Po kilku latach prac, w końcu się udało. Choć w Krakowie obowiązuje uchwała antysmogowa, ta zima pokazała, że nadal mamy problem z jakością powietrza.

Często było tak, że Kraków na mapach smogowych świecił na zielono i powietrze było dobre, a sąsiednie gminy zatruwały powietrze, które wędrowało do miasta. Jest szansa, że ten zakaz sprawi, że to powietrze w okolicy będzie lepsze - przekonuje Ewa Lutomska z krakowskiego alarmu smogowego

Miał często przyciągał kupujących po prostu ceną. Za tonę miału trzeba było zapłacić około 550 złotych, a cena dobrej jakości węgla to ponad tysiąc złotych.

Chcemy żeby mieszkańcy okolic Krakowa, ale też całej Polski mieli świadomość jakie paliwa spalają. Cały czas są programy, które umożliwiają dofinansowania na wymianę kotłów. Dzięki temu widać światełko w tunelu - dodaje Ewa Lutomska

Barierkowy absurd w Trzebnicy

Większe czy mniejsze? To sprawdzian nie tylko na wiedzę, ale intuicję!

Pytanie 1 z 20
Który kraj ma większą powierzchnię?
Źródło: W sklepach nie kupimy już węgla najgorszej jakości. Zakaz sprzedaży wszedł w życie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki