Okno życia

i

Autor: Mateuszgdynia / Wikipedia CC Okno życia

Z Krakowa znikną "okna życia"? [AUDIO]

2015-10-19 19:17

- Tożsamość jest ważna, ale życie jest jeszcze ważniejsze - tak o wezwaniu ONZ do likwidacji "okien życia" mówi ks. Bogdan Kordula, dyrektor krakowskiej Caritas.

Zdaniem ONZ "okna życia" naruszają prawo dziecka do tożsamości. Stąd wezwanie do likwidacji takich miejsc w całej Polsce. ONZ nawołuje do rozpoczęcia promowania alternatywnych rozwiązań, które umożliwią matkom zrzeczenie się praw do dziecka. Rekomenduje anonimowy poród w szpitalu.

- To spory ideologiczne. Są bardzo niebezpieczne. Lepiej mieć tożsamość na nagrobku, czy nie mieć tożsamości, a żyć? - pyta ks. Bogdan Kordula. - Trzeba szukać różnych rozwiązań: nie absolutyzuję "okien życia", mam świadomość że to nie jest idealne rozwiązanie. Ale nie widzę na dzień dzisiejszy lepszego - dodaje ks. Kordula.

Pierwsze "okno życia" w Polsce powstało właśnie w Krakowie, u sióstr nazaretanek przy ul. Przybyszewskiego. W przyszłym roku będzie obchodzić swoje dziesięciolecie. Od 2006 roku uratowano tu 18 noworodków. W "oknach życia" w całym kraju blisko 90. W Krakowie takie miejsce funkcjonuje również w szpitalu im. Żeromskiego.

Posłuchaj materiału Michała Henkela, reporter Radia ESKA:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki