15-latek wjechał skuterem w autobus MPK. Grozi mu sąd

2019-08-13 11:38 BE
15-latek wjechał skuterem w autobus MPK
Autor: Policja /KWP Łódź

15-latek postanowił poćwiczyć jazdę skuterem po łódzkich ulicach, podróż zakończył kolizją z autobusem MPK. Odpowie za to przed sądem dla nieletnich.

Dwa dni temu około godz. 17:00 policjanci łódzkiej drogówki otrzymali wezwanie do kolizji drogowej na ul. Zakładowej 47. Gdy dojechali na miejsce zdarzenia zauważyli skuter, który wbił się w tył autobusu MPK.

- W rozmowie z 15-letnim chłopcem, który był badany w karetce mundurowi ustalili, że pod nieobecność rodziców chłopiec wziął skuter, by poćwiczyć jazdę. Nie dostosował jednak prędkości do warunków ruchu i uderzył w tył stojącego na przystanku autobusu linii 88. Chłopiec z urazem głowy, ręki i barku został przewieziony do szpitala. Na miejscu pojawiła się babcia chłopca, która przyznała policjantom, że rodzice wnuka pozwalają chłopcu na jazdę skuterem. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że chłopiec nie posiada uprawnień do kierowania. Łodzianin teraz za swój czyn odpowie przed Sądem dla Nieletnich - opisuje policja.

CZYTAJ TEŻ: Pijany i naćpany 18-latek driftował pod sklepem na łódzkiej Retkini

Policja przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami przed 13 stycznia 2013 roku do prowadzenia motoroweru wystarczył dowód lub karta motorowerowa. - Po tej dacie zaczęły obowiązywać aktualne przepisy, czyli wymagane jest prawo jazdy kat. AM, B. Jedna z podstawowych zasad głosi, że prawo nie działa wstecz. W związku z tym wszyscy, którzy zdążyli nabyć uprawnienia do prowadzenia motoroweru na dowód osobisty lub kartę motorowerową, zachowują je dożywotnio. Są to osoby, które ukończyły 18 rok życia do 12 stycznia 2013 roku, a więc wszyscy urodzeni do 12 stycznia 1995 roku - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi.

ZOBACZ: Uwaga! Do obiegu trafiły FAŁSZYWE banknoty! Policja OSTRZEGA

Dla osób bez karty motorowerowej oraz urodzonych po 12 stycznia 1995 roku nie ma w tej chwili możliwości prowadzenia jakiegokolwiek skutera po drogach publicznych bez posiadania którejś z kategorii prawa jazdy. Najwcześniej można wyrobić prawo jazdy AM na motorowery – już w wieku 14 lat.