Człowiek z Manufaktury, plener

i

Autor: Ewa Ryszkowska

Człowiek z Manufaktury i Ziemia Obiecana na deskach Teatru Wielkiego w listopadzie! Na czym polega fenomen spektakli?

2019-10-17 8:21

Łódź to jedyne takie miasto w historii świata, obok Manchesteru i Osaki, które rozwijało się tak dynamicznie. Wiek XIX przyniósł mu wzloty i upadki – wielkie fortuny, strajki i protesty włókniarek, które te fortuny budowały. A wiek XXI – balet i operę o tych burzliwych wydarzeniach. Listopadowy tydzień to okazja przypomnienia sobie jak przez lata zmieniał się punkt widzenia na łódzką historię poczynając od „Ziemi Obiecanej” Reymonta i Wajdy w baletowym ujęciu Greya Veredona, po najnowszy obraz pokazany w „Człowieku z Manufaktury”. Na TYDZIEŃ ŁÓDZKI Teatr Wielki w Łodzi zaprasza szczególnie studentów (w każdym wieku!), dla których przygotował specjalne ceny biletów.

CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY: 9, 10 listopada 2019

Premierowe spektakle pokazały nowe gwiazdy - Michała Sławeckiego kontratenora, który wystąpi w roli Konia-marynarze oraz Michała Barczaka, tancerza baletowego robiącego obecnie karierę aktora dramatycznego w roli Prokuratora/Przybysza. Jest to też jedyna opera, w której śpiewa się o uzyskaniu pozwolenia na budowę (dzisiejszej Manufaktury). Spektakl nagrodzony został specjalną Złotą Maską oraz nominowany do prestiżowych nagród Złote Spinacze 2019 – jako pierwsza na świecie opera o mieście.

Opera nagrodzona została specjalną Złotą Maską

i

Autor: Ewa Ryszkowska

O fenomenie spektaklu przekonać się mogli m.in. widzowie przybyli na plenerową premierę, która miała miejsce na Rynku Manufaktury. Wśród gości znalazły się również łódzkie włókniarki, będące pierwowzorem postaci występujących w drugim akcie opery.

W bezprecedensowym – nie tylko w skali kraju - wydarzeniu wzięło udział tysiące osób, oni nie mogli się mylić! Poddaj się tamtym emocjom i przyjdź do Teatru Wielkiego w Łodzi 9 lub 10 listopada.

W tym bezprecedensowym wydarzeniu wzięło udział tysiące osób

i

Autor: Ewa Ryszkowska

Spektakl zrealizował uznany team twórców: Waldemar Zawodziński (reżyseria), Maria Balcerek (kostiumy), Janina Niesobska (choreografia), Katarzyna Zbłowska (dekoracje). Za pulpitem dyrygenckim stanie kompozytor dzieła – Rafał Janiak, a w spektaklu wystąpią m.in.: Stanisław Kierner (Poznański/Dyrektor), Agnieszka Makówka (Zofia), Michał Sławecki (Koń-marynarz), Michał Barczak (Prokurator/Przybysz).

Więcej o operze "Człowiek z Manufaktury" przeczytacie na stronie wydarzenia oraz na FB.

ZIEMIA OBIECANA: 6 listopada 2019

Zobacz baletową interpretację powieści Władysława Reymonta

i

Autor: Ewa Ryszkowska

Zobacz baletową interpretację powieści polskiego noblisty - Władysława Reymonta oraz filmu Andrzeja Wajdy, który uznany został za najlepszy polski film wszech czasów. "Ziemia Obiecana", czyli historia Łodzi i jej mieszkańców opowiedziane są tańcem w choreografii niezawodnego Nowozelandczyka Graya Veredona – obywatela świata, uznanego twórcę i… miłośnika Łodzi. Za oprawę muzyczną odpowiadają Franz von Suppé i Michael Nyman.

To jedyne takie dzieło o Łodzi!

i

Autor: Ewa Ryszkowska

- Przyjdź i oceń sam jak ponad 50-osobowy zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi odda emocje powieści i filmu – już 6 listopada, tylko w Teatrze Wielkim w Łodzi! - zachęcają organizatorzy.

Przyjdź i oceń sam jak ponad 50-osobowy zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi odda emocje powieści i filmu

i

Autor: Ewa Ryszkowska

Veredon pozostał wierny Reymontowi. Zachował najważniejsze wątki powieści. Poznajemy historię Anki, nieszczęśliwie zakochanej w Karolu, jego romans z Lucy Zukerową, intrygi konkurentów, prostackiego Müllera. Głównym bohaterem spektaklu pozostaje jednak miasto, a przede wszystkim bezimienni twórcy jego potęgi: tkaczki, farbiarze, łódzcy robotnicy. Ziemia obiecana Graya Veredona to głęboko poruszający spektakl, poświęcony tożsamości kulturowej Łodzi.

Więcej o balecie "Ziemia Obiecana" przeczytacie na stronie wydarzenia i na FB.

Artykuł sponsorowany