Darmowe czipowanie psów i kotów w Łodzi

i

Autor: pixabay.com fot. APOPT, CC0

Darmowe czipowanie psów i kotów w Łodzi [SZCZEGÓŁY]. To ostatnia w tym roku szansa!

2019-09-11 12:41

Jeszcze tylko dwa przystanki zostały na trasie mobilnego gabinetu weterynaryjnego, w którym łodzianie mogą bezpłatnie zaczipować swojego czworonoga.

Jak skutecznie zadbać o swojego pupila? Najlepiej zaczipować go, oszczędzając zwierzęciu i sobie niepotrzebnego stresu w razie jego zaginięcia. Bezpłatnie będzie można zrobić to podczas akcji organizowanej przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt i MPK Łódź.

15 września mobilny gabinet weterynaryjny zaparkuje przed halą Expo Łódź, a 5 października zawita na parking Portu Łódź.

Jak podkreśla Agnieszka Magnuszewska, rzecznik MPK Łódź, tegoroczna edycja akcji cieszy się wyjątkową popularnością. - Jesteśmy w połowie trasy, a już mamy zaczipowanych niemal 200 zwierzaków. W porównaniu do lat ubiegłych to naprawdę sporo, bo rocznie znakowaliśmy około 150 psów i kotów - mówi.

ZOBACZ TEŻ: Film z Łodzi otworzy 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!

Czip to najlepsze zabezpieczenie czworonoga w przypadku jego zaginięcia lub ucieczki. Trzeba jednak pamiętać, że nie działa na zasadzie lokalizatora GPS, nie namierza psa czy kota, ale pozwala zidentyfikować zwierzaka i dotrzeć do właściciela, dzięki danym zawartym w bazie chipów.

- To niejako dowód osobisty zwierzęcia. Nie GPS, nie lokalizator, nie nawigacja. Zwierzę zaczipowane to zwierzę oznakowane. Dzięki urządzeniu jesteśmy z stanie zidentyfikować właściciela czworonoga. Stąd tak ważne jest, by wszystkie dane w czipie były jak najbardziej aktualne. Sam zabieg nie jest bolesny. Jest to podskórny zastrzyk, który nie ingeruje w organizm zwierzaka. Trwa sekundę, tyle co ugryzienie komara. Czworonóg nie musi być zdrowy, również jego wiek nie ma znaczenia - podkreśla Marta Olesińska z łódzkiego schroniska dla zwierząt.

CZYTAJ: Sprzedawała pierogi, teraz pozywa miasto. Domaga się ponad 200 tysięcy złotych

Jak wynika ze statystyk schroniska przy ul. Marmurowej, coraz więcej zwierząt w Łodzi jest zaczipowanych. Świadczą o tym interwencje Animal Patrolu. Coraz mniej zwierząt przyjeżdża do schroniska, bo już na miejscu interwencji możliwa jest identyfikacja właściciela i powrót zwierzaka do domu.