Kometa SWAN odkryta ledwo ponad miesiąc temu, pojawi się na nocnym niebie! Kiedy i jak ją obserować w Łodzi?

2020-05-22 12:27 BE
Gwiazdy, nocne niebo
Autor: Free-Photos / CC0 / pixabay.com

Takich spektakli jak na nocnym niebie nie doświadczymy nigdzie indziej. Meteoryty, hipnotyzujące pełnie Księżyca, zaćmienia, a ostatnio satelity Starlink - jak widać, ciekawych zjawisk astronomicznych nie brakuje. Teraz, przy sprzyjającej pogodzie, będziemy mogli zobaczyć przelot komety SWAN. Ten zielonkawy obiekt można będzie zobaczyć na przykład przez lornetkę. Przy odrobinie szczęścia można ją będzie zobaczyć nad Łodzią.

Kometa SWAN (C/2020 F8) została odkryta zaledwie ponad miesiąc temu - 10 kwietnia 2020. Według wyliczeń naukowców, będzie to pierwszy przelot tej komety w pobliżu słońca, stąd ekscytacja wśród fanów astronomii. Jeszcze kilka tygodni temu prognozy mówiły, że kometa SWAN osiągnie ona trzecią wielkość gwiazdową, jednak wzrost jasności wyhamował.

ZOBACZ: W Polsce rozpoczynają się białe noce! W Łodzi potrwają aż 2 miesiące<<

Dobra wiadomość jest taka, że z każdym kolejnym dniem mamy większe szanse na jej zobaczenie. - Sytuacja będzie jeszcze korzystniejsza pod koniec tygodnia, gdy kometa stanie się obiektem okołobiegunowym - oznacza to, że nie będzie zachodzić! Będziemy wtedy obserwować ją od późnych godzin wieczornych, aż do świtu - opisuje Karol Wójcicki, miłośnik astronomii prowadzący bloga "Z głową w gwiazdach".

Jak i gdzie obserwować kometę SWAN w Łodzi?

Kometa będzie widoczna w drugiej połowie maja, na porannym nieboskłonie, czyli krótko przed samym świtem, nisko nad północno-wschodnim horyzontem - informuje portal www.urania.edu.pl. Najlepszym dniem do obserwacji będzie środa, 27 maja, gdy kometa osiągnie swój punkt przysłoneczny, czyli zbliży się do Słońca na odległość "zaledwie" 64 milionów kilometrów, dzięki czemu stanie się jaśniejsza i łatwiejsza do zauważenia.

Do obserwacji komety SWAN potrzebne są dobre warunki - chodzi tu zarówno o pogodę (bezchmurne niebo), jak i znalezienie miejsca z dala od miejskich świateł.

W Łodzi takim punktem może być np. "górka śmieciowa" przy ul. Łupkowej w północnej części Łodzi czy też Rudzka Góra.

Kometa jest niewidoczna gołym okiem, aby ją zobaczyć trzeba zaopatrzyć się w lornetkę lub lunetę. Widać ją będzie też na przykład przez teleobiektyw aparatu fotograficznego.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Ranny bocian przy S5 koło Leszna uratowany

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.