Koronawirus w Łodzi: Osocze od tych, którzy przechorowali COVID-19 potrzebne od zaraz!

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. rdelarosa0

Koronawirus w Łodzi: Osocze od tych, którzy przechorowali COVID-19 potrzebne od zaraz!

2020-05-25 11:44

Osocze osoby, która przechorowała COVID-19 zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie zakażonych koronawirusem z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami choroby. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi apeluje o oddawanie osocza przez osoby, które już wyzdrowiały.

Osoby, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły zakażenie koronawirusem bezobjawowo mogą pomóc w leczeniu innych. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi apeluje o oddawanie osocza. Osocze to zawiera bowiem przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie zakażonych koronawirusem z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami choroby.

- Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem "ptasiej" grypy A (H5N1). Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie zablokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem - opisuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

Osocze po przechorowaniu koronawirusa oddawać mogą osoby, które spełniają poniższe warunki:

- Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2,

- Od wykonania ostatniego badania, które było ujemne minęło 14 dni,

- Są w wieku od 18 do 60 lat,

- Nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników.

W czasie rozmowy telefonicznej oceniany jest brak przeciwwskazań do oddania osocza i ustalany jest najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.

Jak pobierane jest osocze?

Jak opisuje centrum krwiodawstwa, osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew rozdzielana jest na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza. Cały ten zabieg trwa zazwyczaj od 30 do 40 minut.

Następnie pobrane osocze poddawane jest procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane.

W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Płytki krwi oraz osocze można oddać wyłącznie w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi przy ul. ul. Franciszkańskiej 17/25.

Zapisy możliwe są w rejestracji pod numerem telefonu: 42 616-14-57 lub mailowo: rejestracja@krwiodawstwo.pl.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Więcej na temat koronawirusa w Łodzi i regionie:

Strażacy z Gliwic z niezwykłą misją dla małych pacjentów