Komiks to ciekawa forma pokazania historii

i

Autor: Zarząd Wód i Kanalizacji w Łodzi Komiks to ciekawa forma pokazania historii

Łódź: Komiks ZWiK w tramwajach i autobusach MPK od poniedziałku. Zobacz go już dziś u nas! [WIDEO]

2015-06-19 17:06

Od poniedziałku w tramwajach i autobusach MPK Łódź wyświetlany będzie komiks na 90-lecie ZWIK. Nam się taka forma podoba, a wam? Zobaczcie filmik!

Od poniedziałku na ekranach w łódzkich tramwajach i autobusach można oglądać krótki komiks o historii budowy w naszym mieście wodociągów i kanalizacji. To z okazji 90-lecia powstania ZWIK i przypadających 22 czerwca urodzin założyciela Łódzkich Wodociągów inżyniera Stefana Skrzywana.

Historia łódzkich wodociągów

Twórcy chcą w tej formie przypomnieć łodzianom - szczególnie tym młodszym - jaką rolę w historii i rozwoju naszego miasta odegrała woda oraz jakim wyzwaniem dla władz miasta w latach 20-tych ubiegłego wieku była budowa kanalizacji i wodociągów. Łódź liczyła wówczas 600 tysięcy mieszkańców i była niechlubnym wyjątkiem wśród europejskich metropolii. Stan sanitarny w mieście, które nie miało kanalizacji i wodociągów był dramatyczny. Nieczystości trafiały wprost na ulice i do rzek. Woda pitna w studniach była skażona bakteriami. Epidemie wśród mieszkańców zbierały śmiertelne żniwo.

Komiks na 90-lecie ZWIK i urodziny budowniczego łódzkich wodociągów i kanalizacji inż. Stefana Skrzywana emitowany w tramwajach i autobusach.Posted by Łódzka Woda Najlepsza on 19 czerwca 2015

Wszechobecny w mieście fetor ścieków bytowych i fabrycznych, zatrute rzeki, wysoka śmiertelność wśród mieszkańców zmusiły w końcu Radę Miasta do podjęcia w 1924 roku decyzji o inwestycjach sanitarnych. Pracami od 1925 roku kierował ściągnięty do Łodzi inżynier Stefan Skrzywan. Były współpracownik Williama Heerleina Lindleya - doskonały organizator - dość szybko doprowadził do ukrycia pod ziemią zatrutych rzek, skanalizowania śródmieścia, uruchomienia oczyszczalni ścieków na Lublinku. Uruchomił też na potrzeby inwestycji kopalnię piasku, betoniarnię i produkcję wysokiej jakości cegły klinkierowej.

Jak wam się podoba taka forma przedstawiania historii Łodzi? Komentujcie!