Łodzianie pomagają w walce z koronawirusem. Na drukarkach 3D drukują przyłbice dla medyków

2020-03-30 12:52 BE
Łodzianie pomagają w walce z koronawirusem. Na drukarkach 3D drukują przyłbice dla medyków
Autor: mat. prasowe

W całej Polsce posiadacze drukarek 3D ruszyli do akcji. Drukują m.in. bezpieczne przyłbice i gogle dla pracowników służby zdrowia. W Łodzi na apel odpowiedziało m.in. Centrum Druku 3D, mające siedzibę w Inkubatorze Bionanoparku i fundacja e-Nable.

Konstrukcja składa się z wydrukowanego stelaża przyłbicy, folii ochronnej i materiałowej gumki umożliwiającej regulację. Taki wydruk powstaje w około 4 godziny. Montaż, przy odrobinie wprawy, zajmuje niespełna 2 minuty.

- Każdy z nas, oglądając serwisy informacyjne zastanawiał się, co możemy zrobić, by to powstrzymać. Kiedy usłyszeliśmy o akcji #drukarzedlaszpitali postanowiliśmy się przyłączyć – mówi Paweł Ślusarczyk z Centrum Druku 3D.

- Mamy do dyspozycji kilkanaście drukarek 3D, filamenty do nich można bez problemu kupić. Wyzwaniem okazało się znalezienie odpowiedniej folii ochronnej, ale dzięki radom znajomych drukarzy z innych miast i ich doświadczeniu wybraliśmy właściwy materiał. Drukujemy non stop i będziemy drukowali dopóki przyłbice będą potrzebne, a nam wystarczy materiałów – dodaje Anna Ślusarczyk, z fundacji e-Nable.

Anna Ślusarczyk zajmie się też logistyką. Gotowe przyłbice będzie dostarczała do potrzebujących szpitali.

Jak na razie, przyłbice są przeznaczone do jednorazowego użytku, ale trwają prace nad znalezieniem metody skutecznej sterylizacji części. 

SPRAWDŹ: Gdzie kupić Super Express w trakcie kwarantanny?

Ogólnopolska akcja #DrukarzeDlaSzpitali skupia środowisko drukarzy 3D, projektantów, konstruktorów, inżynierów oraz wolontariuszy, chcących pomóc. Zbiera informacje od placówek medycznych o ich potrzebach, a następnie koordynuje dostawy wydrukowanych przyłbic i masek.

Posłuchaj, jak dbać o dłonie w obliczu koronawirusa. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
KoronawirusRaport: Łódź 30.03

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.