Łódzkie: Kilkadziesiąt osób na niedzielnej mszy! Interweniowała policja

2020-04-06 12:45 BE
Łódzkie: Kilkadziesiąt osób na niedzielnej mszy! Interweniowała policja
Autor: pixabay.com, CC0 fot. Robert Cheaib

Według obowiązujących w związku z epidemią koronawirusa przepisów, podczas uroczystości kościelnych może brać udział 5 osób, nie licząc liturgicznej służby ołtarza. Tymczasem w jednym z kościołów w powiecie opoczyńskim (woj. łódzkie) na niedzielnej mszy pojawiło się 48 osób. Interweniowała policja.

W minioną niedzielę (5 kwietnia), opoczyńska policja została powiadomiona o dwóch naruszeniach przepisów związanych z liczbą osób przebywających na nabożeństwie w kościołach na terenie powiatu opoczyńskiego. W jednym w nabożeństwie brało udział 48 wiernych, w kolejnym 17 osób.

CZYTAJ: Zgierz: Jego rodzina ma koronawirusa. Śmierci 45-latka nie wpisano do rządowych statystyk

- W obu przypadkach policjanci, którzy musieli podjąć interwencję, poczekali do zakończenia liturgii, a następnie wyjaśnili odprawiającym msze duchownym, że to na nich ciąży obowiązek kontrolowania liczby osób wchodzących na nabożeństwo do świątynni. Jednocześnie mundurowi przypomnieli o obowiązujących w tym zakresie przepisach, jak też zwrócili uwagę na zagrożenie epidemiologiczne, jakie niesie za sobą nieprzestrzeganie wprowadzonych rygorów - opisuje Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi.

W obu przypadkach, o zaistniej sytuacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami, został powiadomiony Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie. Z uwagi na popełnione wykroczenie i nieprzyjęcie mandatu karnego w obu przypadkach zostały wszczęte postępowania o wykroczenie.

ZOBACZ TEŻ: Łódź: 15-latek wysłany przez babcię po majeranek i otwarte solarium. Policja opisuje przypadki łamania obostrzeń

Przypominamy, że obowiązujące przepisy dotyczą nie tylko mszy świętych, ale także udziału osób w ślubach, uroczystościach pogrzebowych. W każdym z tych przypadków zgodnie z obowiązującymi przepisami może uczestniczyć do pięciu osób, nie wliczając w to służby liturgicznej.

SPRAWDŹ: Gdzie kupić Super Express w trakcie kwarantanny?

Posłuchaj, jak dbać o dłonie w obliczu koronawirusa. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Więcej na temat koronawirusa w Łodzi i regionie:

KoronawirusRaport: Łódź 6.04

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.