Na stacje LPG trafiał tańszy gaz grzewczy zamiast napędowego. Zatrzymano 11 osób ze zorganizowanej grupy przestępczej

2019-12-03 9:17 Redakcja

Prokuratura okręgowa w Sieradzu w Łódzkiem przedstawiła 11 osobom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Jej członkowie odpowiedzą za wprowadzanie do obrotu gazu grzewczego jako LPG, bez płacenia podatków. Podejrzani mieli działać na terenie kilku województw, w tym między innymi łódzkiego. Ich działania spowodowały milionowe straty skarbu państwa.

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wprowadzali do obrotu, po konkurencyjnych cenach, gaz grzewczy jako gaz do zasilania silników spalinowych, czyli stanowiący paliwo samochodowe.

- Nielegalne zmiany przeznaczenia gazu odbywały się bez odprowadzania należnego podatku VAT, akcyzowego i dochodowego oraz opłaty paliwowej. Sprzedaż gazu pomiędzy współpracującymi podmiotami, w tym stacjami LPG najczęściej odbywała się bez faktur VAT lub ilość zakupionego gazu jako paliwa LPG w dokumentacji była znacznie zaniżona - opisuje policja.

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy mogli działać od kilku lat na terenie kilku województw. Funkcjonariusze wstępnie oszacowali, że tylko w okresie sześciu miesięcy Skarb Państwa mógł być narażony na uszczuplenia wynoszące co najmniej 3,3 mln zł. Trwają wyliczenia strat, jakie mógł ponieść Skarb Państwa w całym okresie działania grupy przestępczej.

Policjanci CBŚP przy wsparciu funkcjonariuszy z jednostek podległych KWP w Łodzi i łódzkiej oraz śląskiej KAS przeprowadzili akcję na terenie woj. łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i śląskiego. Zatrzymano 11 podejrzanych i przeszukano ponad 140 miejsc zamieszkania, użytkowania i siedzib podmiotów gospodarczych zabezpieczając dokumentację, komputery, nośniki danych i telefony, które są poddawane dokładnej analizie.

Prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Sieradzu przedstawili zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw określonych w kodeksie karnym skarbowym. Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą. Na wniosek prokuratora, na podstawie zebranego materiału dowodowego, sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu siedmiu osób.