Poziom alarmowy ozonu w Łodzi przekroczył normę i wciąż rośnie

i

Autor: Emilia Białecka/ESKAINFO.pl Poziom alarmowy ozonu w Łodzi przekroczył normę i wciąż rośnie

Poziom alarmowy ozonu w Łodzi przekroczył normę i wciąż rośnie. Jakie są objawy zatrucia ozonem?

2015-08-07 18:56

Poziom alarmowy ozonu w Łodzi przekroczył normę i wciąż rośnie - alarmują specjaliści. Jakie są objawy zatrucia ozonem?

Przekroczenie poziomu alarmowego ozonu w Łodzi zanotowano w czwartek (6 sierpnia) o godz. 18 na stanowisku pomiarowym przy ul. Gdańskiej 16 (Strefa Aglomeracja Łódzka, gm. Miasto Łódź). Stężenie wyniosło 184,2 µg/m3. Jak ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia przekroczenia w ciągu kolejnych 72. godzin na tym samym stanowisku pomiarowym oraz również na pozostałych stanowiskach w województwie łódzkim. Osoby starsze, chore oraz dzieci mogą czuć się gorzej.

- Przy ziemnych warstwach atmosfery jest zwiększone stężenie ozonu, który w pewnych sytuacjach może być niebezpieczny dla zdrowia, zwłaszcza dla ludzi, którzy mają problemy z górnymi drogami oddechowymi - ostrzega Krzysztof Janecki z Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Objawy zatrucia ozonem

W skrajnych przypadkach podwyższone stężenie ozonu może wywoływać zaburzenia funkcji układu oddechowego. Może pojawić się kaszel i trudności w głębokim oddychaniu oraz zmniejszenie się zdolności wchłaniania tlenu. Przekroczenie dopuszczalnego stężenia ozonu może też nasilić objawy astmy, wywołać zapalenie płuc, a także podrażnienie oczu i bóle głowy.

Jak radzi Krzysztof Janecki, lepiej ograniczać przebywanie na świeżym powietrzu, szczególnie po południu.


Ozon – alotropowa odmiana tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek. Posiada silne własności aseptyczne i toksyczne. Stosowany jest przy dezynfekcji wody oraz pełni ważną rolę w pochłanianiu części nadfioletu dochodzącego ze Słońca do Ziemi.

Materiał powstał we współpracy z reporterką Radia ESKA Elą Piotrowską.