Używanie współnych zabawek erotycznych grozi zachorowaniem na raka

i

Autor: Wikimedia Commons/Morderska/CC 3.0 Używanie współnych zabawek erotycznych grozi zachorowaniem na raka

Seks oralny i używanie wspólnych zabawek erotycznych grozi rakiem. Kiedy i gdzie można się bezpłatnie przebadać w Łodzi?

2015-09-23 15:28

Uprawiasz seks oralny, często zmieniasz partnerów lub używasz wspólnych zabawek erotycznych? Jesteś w grupie zagrożenia zachorowania na raka - ostrzegają lekarze. Kiedy i gdzie można się bezpłatnie przebadać w Łodzi?

Częsta zamiana partnerów seksualnych może skutkować m.in. zakażeniem wirusem brodawczaka, a w konsekwencji nowotworem gardła - ostrzegają lekarze. - Narażone są osoby, które wcześnie zaczynały inicjację seksualną, często zmieniały partnerów seksualnych, podejmowały ryzykowne zachowania seksualne, nie stosowały - w przypadku mężczyzn - prezerwatyw - wylicza profesor Wioletta Pietruszewska, ordynator ze szpitala Barlickiego.

Do częstych ryzykownych zachowań seksualnych zaliczany jest m.in. seks oralny, seks analny, czy też używanie wspólnych zabawek erotycznych - czyli takie, w których zachodzi kontakt z płynami ustrojowymi.

Pierwsze objawy raka

Oznaką, że cierpimy na chorobę nowotworową może być nawet zwykła chrypka lub przedłużający się katar. Oprócz osób o ryzykownych zachowaniach seksualnych, podwyższonym ryzykiem zachorowań obarczeni są palacze i osoby nadużywające alkoholu.

Pan Mariusz jest już po operacji. Przez kilkanaście lat był palaczem. - Lekarz pierwszego kontaktu skierował mnie do specjalistów, którzy automatycznie skierowali mnie dalej do szpitala. Bardzo szybka reakcja doprowadziła w przeciągu dwunastu godzin od momentu, kiedy znalazłem się w szpitalu, do zabiegu - opowiada reporterowi Radia ESKA Grzegorzowi Mnichowi mężczyzna.

Badania profilaktyczne

W najbliższy piątek (25 września) w łódzkich szpitalach każdy może przebadać się pod kątem zachorowań na nowotwory szyi i głowy. Badania przeprowadzane będą w szpitalu Barlickiego, Pirogowa oraz WAM w godzinach 12-15.

Więcej o ryzyku zachorowania na raka w materiale reportera Radia ESKA Grzegorza Mnicha, posłuchajcie: