Smog w Łodzi. Sprawdź, jak wygląda aktualnie zanieczyszczenie powietrza [POMIARY]

2019-10-22 13:34 BE
Smog w Łodzi
Autor: BE

Temat smogu powraca jak bumerang. Oprócz samochodowych spalin, do zanieczyszczenia powietrza, w okresie jesienno-zimowym, przyczynia się też m.in. dym z kominów. Zanim wyjdziemy na zewnątrz, warto poznać aktualne stężenie pyłów zawieszonych. Mogą one bowiem stanowić zagrożenie dla zdrowia, szczególnie w przypadku osób starszych i dzieci. Sprawdź dane dotyczące smogu w Łodzi.

Oddychanie smogiem może nasilać objawy alergii i wywoływać choroby płuc, a nawet nowotwory, dlatego osoby szczególnie narażone na jego działanie powinny sprawdzać aktualną sytuację.

Dziś (22 października) wszystkie trzy stacje pomiarowe w Łodzi pokazują, że stan powietrza w naszym mieście nie jest najlepszy, a jego jakość określa się jako umiarkowaną. Czujniki przy ul. Gdańskiej pokazują stężenie pyłów PM2,5 na poziomie 59µg/m3, przy czym dopuszczalna w Unii Europejskiej norma roczna wynosi 25 µg/m3. Oznacza to, że dziś stężenie tego rakotwórczego pyłu przekroczyło normę dwukrotnie.

Według danych z czujnika na al. Jana Pawła II, pył PM10 występuje dziś na poziomie 74µg/m3, przy czym norma dobowa wynosi 50µg/m3. Czujnik na Widzewie pokazuje 67µg/m3, a na Gdańskiej: 78µg/m3.

Podobna sytuacja także w Pabianicach i Piotrkowie Trybunalskim. Tam również stan powietrza określany jest jako umiarkowany.

Najgorzej jednak w naszym regionie jest dziś w Zgierzu, gdzie stężenie pyłów PM 2,5 wynosi 90µg/m3, a stężenie pyłów PM10: 108µg/m3. Jakość powietrza określana jest tam jako zła.

Jakość powietrza w Łodzi można sprawdzać na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.