Specjalne kontrole policji w woj. łódzkim! Co będą sprawdzać?

2019-10-22 10:47 Redakcja
Wzmożone kontrole policji
Autor: mat. policji

W środę na drogach województwa łódzkiego policjanci będą przeprowadzać wzmożone kontrole. Funkcjonariusze będą mierzyć prędkość, kontrolować trzeźwość kierowców, sprawdzać czy stosują pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Jak informują policjanci, prędkość jest jednym z kluczowych powodów wypadków drogowych. To właśnie nadmierna prędkość była przyczyną wypadków, które w 2018 roku spowodowały śmierć 778 osób.

W środę 23 października policja w woj. łódzkim oraz w całej Polsce przeprowadzi działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Prędkość”.

- Mimo iż nadrzędnym celem działań jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem - informuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

W akcji zostaną wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, również wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości. Statyczne punkty pomiaru prędkości, jak i pomiary prowadzone dynamicznie kierowcy spotkają przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Oprócz pomiaru prędkości policjanci kontrolują czy kierujący są trzeźwi, czy stosują pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci.

- Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności - kontynuuje oficer prasowy policji. - Taka wzmożona czujność niezbędna jest m. in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.