Te lawety nie powinny były wyjeżdżać na drogi! Nocne ważnie zakończone karami [ZDJĘCIA]

2019-12-03 17:05 MK

Patrol piotrkowskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał dwie lawety przewożące czołgi z powodu podejrzenia, iż pojazdy mogły być przeciążone. Jak się okazało były i to bardzo.

Pojazdy zatrzymano w wyniku nocnych działań prowadzonych po północy we wtorek, 3 grudnia, w Piotrkowie Trybunalskim. Powodem kontroli było przypuszczenie, że lawety przewożące czołgi bojowe T-72 znacznie przekraczają dopuszczalne parametry.

Po badaniu okazało się, że pierwsza ciężarówka, która została zatrzymana w Piotrkowie Trybunalskim, ważyła z ładunkiem 73,60 tony. Samochód był zatem przeciążony o ponad 33 tony Stwierdzono również, że laweta jest za długa o 5,18 metra i za szeroka o blisko metr. Natomiast druga ciężarówka z ładunkiem ważyła 61,10 tony. Samochód był zatem przeciążony o przeszło 21 ton. Podobnie jak w poprzednim przypadku stwierdzono, że szerokość jest przekroczona, zaś długość lawety przewożącej drugi czołg była zgodna z przepisami, ponieważ była krótsza.

Jak podkreśla Wojewódzki Inspektorat Ruchu Drogowego w Łodzi, w obu przypadkach kierowcy z takim tonażem powinni poruszać się po drogach publicznych dopiero po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ponieważ ładunek był niepodzielny. Dodatkowo za stwierdzone naruszenie przepisów wobec przewoźników toczą się teraz postępowania administracyjne w sprawie nałożenia łącznie po 25 tys. zł kary na każdego z nich. Obydwie ciężarówki z czołgami zostały usunięte na parking strzeżony, gdzie będą oczekiwać na odpowiednie zezwolenia.