Analizator gigant ma 5 ton wagi, 4,5 metra wysokości i 16 metrów średnicy

i

Autor: Urząd Miasta Łodzi Analizator gigant ma 5 ton wagi, 4,5 metra wysokości i 16 metrów średnicy

Technopark Łódź: Analizator ARUZ - elektroniczna probówka wkrótce podbije świat [AUDIO]

2015-06-19 11:53

Prace nad Analizatorem Rzeczywistych Układów Złożonych (ARUZ) w Technoparku dobiegają końca. Elektroniczną probówką stworzoną przez naukowców Politechniki Łódzkiej interesują się już naukowcy z całego świata. Do czego posłuży?

Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych (ARUZ) to wynalazek naukowców Politechniki Łódzkiej. Powstaje w Technoparku i jest sercem Laboratorium Symulacji Molekularnych. ARUZ to gigantyczne, pierwsze na świecie urządzenie, które skróci czas badań chemicznych z miesięcy do dni i pozwoli zbadać zjawiska wymykające się dotąd obserwacji w warunkach laboratoryjnych. Pozwoli opracowywać nowe materiały, leki czy kosmetyki. Dla łódzkiego Technoparku buduje go firma Ericpol.

- Myślę, że najłatwiej będzie to porównać do symulatorów, które wszyscy znamy z gier komputerowych. Łatwiej jest latać samolotem na symulatorze niż rozbijać kolejny i na tym się uczyć - przybliża ideę analizatora Adam Włodarczyk, przedstawiciel Ericpola w rozmowie z reporterka Radia ESKA Weroniką Majek.

Analizator ARUZ - elektroniczna probówka zastąpi badania laboratoryjne

Analizator gigant ma 5 ton wagi, 4,5 metra wysokości i 16 metrów średnicy. Szybkość i możliwości maszyny to zasługa specjalnie opracowanej konstrukcji urządzenia, wykorzystującej 25 tysięcy równocześnie pracujących i połączonych ze sobą układów scalonych FPGA. - Mamy wspaniały zespół programistów, którzy są twórcami kodu. O ile sposób programowania nie jest zbyt nowatorski, o tyle pomysły i sposób użycia języków programowania, które są wykorzystywane jest na tyle nowatorski i niepowtarzalny, że to jest tą wartością dodaną. To jest taka nasza elektroniczna probówka, plusem jest to, że nikt się przy tym nie brudzi - mówi Adam Włodarczyk.

ARUZ może znaleźć zastosowanie w badaniach na rzecz wielu dziedzin przemysłu od ochrony środowiska, przez farmację po przemysł kosmiczny i lotniczy. Ze względu na wykorzystanie protokołu DLL będzie niezastąpiony w badaniach chemicznych - w praktyce symulacje przy jego wykorzystaniu będą mogły zastąpić badania laboratoryjne.

Analizator ARUZ ma być gotowy pod koniec lipca.

Więcej o tym niezwykłym wynalazku w materiale reporterki Radia ESKA Weroniki Majek, posłuchajcie: