Łódź, pod względem przekształcania ulic w woonerfy jest w Polsce pionierem

i

Autor: Emilia Białecka/ESKAINFO.pl Łódź, pod względem przekształcania ulic w woonerfy jest w Polsce pionierem

Woonerfy w Łodzi: Co to właściwie jest i po co? Wyjaśniamy

2015-06-09 13:41

Woonerfy w Łodzi to pionierskie inwestycje. Jesteśmy pierwszym polskim miastem, które zdecydowało się na takie rozwiązanie. Ale czy wiecie, co to właściwie jest woonerf i po co się go buduje? Wyjaśniamy.

Woonerf, inaczej zwany podwórzcem miejskim, to rodzaj ulicy w strefie zurbanizowanej, na której położono nacisk na wysoki poziom bezpieczeństwa, uspokojenie ruchu i wysokie walory estetyczne przy zachowaniu miejsc parkingowych i funkcji komunikacyjnej z priorytetem dla pieszych i rowerzystów. Woonerf jest w założeniu przestrzenią publiczną, która łączy funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców. Podstawą projektowania ulicy tego typu jest rezygnacja z tradycyjnego podziału przestrzeni między jezdnię i chodniki oraz zastosowanie elementów małej architektury, co zniechęca kierowców do ruchu tranzytowego, nie wyklucza jednak możliwości wprowadzenia komunikacji miejskiej

- Jesteśmy przekonani, że w mieście przyjaznym mieszkańcom ulice mogą być czymś więcej niż tylko drogą dla samochodów. Wierzymy, że ten nowatorski sposób projektowania zyska sobie sympatię mieszkańców i okaże się dużym sukcesem - tak jak to się stało w wielu innych europejskich miastach - pisze portal woonerf.dlalodzi.ifo.

Woonerfy w Łodzi pionierskie

Łódź, pod względem przekształcania ulic w woonerfy jest w Polsce pionierem. Pierwszy podwórzec powstał w czerwcu 2014 roku na ulicy 6 sierpnia. Do października 2015 roku powstanie woonerf na Traugutta, a następnie na ul. Piramowicza. Takie rozwiązanie pojawi się również w budowanym Nowym Centrum Łodzi, gdzie w planach jest woonerf na Lindleya. To prawdopodobnie nie koniec, łodzianie chętnie wykorzystują możliwość decydowania o inwestycjach w mieście i kolejne woonerfy zgłaszają do budżetu obywatelskiego.