Z "brzydkiego kaczątka" w woonerf. ZOBACZ, jak zmieni się ulica Stefanowskiego! [WIZUALIZACJE]

2020-02-13 12:18 BE
Z brzydkiego kaczątka w woonerf. ZOBACZ, jak zmieni się ulica Stefanowskiego! [WIZUALIZACJE]
Autor: UMŁ, fot. Stefan Brajter

Ulica Stefanowskiego w Łodzi zmieni się w zieloną ulicę z ogródkami gastronomicznymi. Zostanie przebudowana i zmieni się w woonerf. Zobaczcie wizualizacje.

Ulica Stefanowskiego przebudowana zostanie między ul. Potza, a ul. Radwańską. Koncepcję przebudowy przygotowali łodzianie. To jeden z projektów z Budżetu Obywatelskiego.

- Ulica po przebudowie ma być zieloną przestrzenią, przeszywającą tkankę miejską, łączącą ze sobą dwa kampusy Politechniki Łódzkiej oraz okoliczne tereny zielone, będąc strefą spokoju i wytchnienia od miejskiego zgiełku - opowiada wnioskodawca projektu Adam Owczarek.

Przy pracach uczestniczył zespół projektowy, którymi członkami są studenci Politechniki Łódzkiej. Projekt zakłada wprowadzenie struktury modułowej. Multifunkcjonalne przestrzenie w pasmach zieleni, rozgraniczające strefy piesze od pieszo-jezdnych. Wytyczone zostaną miejsca parkingowego i przestrzeń na ogródki gastronomiczne czy parklet.

Ulica po przebudowie będzie miejskim podwórcem, którego przestrzeń przeznaczona będzie dla wszystkich użytkowników ruchu. Podczas przebudowy usunięte zostaną kolizje z uzbrojeniem podziemnym, ustawione zostanie nowe oświetlenie i pojawią się elementy małej architektury jak ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Zakres prac obejmuje również skrzyżowania z ulicami Radwańską i Potza. Całości dopełnią drzewa i niska zieleń.

- Projekt powinien być gotowy w drugiej połowie roku, aby na jesień ruszyć z przebudową. Obecnie trwa przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego. Przebudowa spotkała się również z zainteresowaniem lokalnych przedsiębiorców i prywatnych inwestorów, którzy zgłaszają uwagi i razem tworzą miejską przestrzeń - informuje Katarzyna Mikołajec z Zarządu Inwestycji Miejskich.