Czad ciągle niebezpieczny. Strażacy zachęcają do montowania czujników [AUDIO]

2020-01-17 16:57 OM
Czad ciągle niebezpieczny. Strażacy zachęcają do montowania czujników [AUDIO]
Autor: pixabay/PublicDomainPictures

Od listopada 15 osób podtruło się tlenkiem węgla w województwie lubelskim. Tak pokazują statystyki straży pożarnej.

Czad jest dla nas bardzo niebezpieczny, ponieważ jest niewidzialnym i bezzapachowym gazem powodującym śmierć. Strażacy zachęcają do tego, aby w swoich domach montować specjalne czujniki.

- To małe urządzenia za niewielkie pieniądze, które mogą uratować nam życie - mówi Tomasz Stachyra z Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej - Można je kupić w sklepach z urządzeniami grzewczymi, w hipermarketach czy sklepach internetowych. Zalecam żeby szukać takich urządzeń, które spełniają polskie normy, które mają odpowiednie certyfikaty. Ich montaż jest bardzo prosty. Każde urządzenie zawiera też instrukcję, w której dokładnie jest opisane w jakim miejscu powinniśmy ją prawidłowo zamontować. 

O tym dlaczego niebezpieczny jest czad i jak zamontować czujnik mówi Tomasz Stachyra z Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej

Od listopada strażacy z naszego województwa wyjeżdżali 11 razy do wezwań związanych z tlenkiem węgla. W tym sezonie grzewczym w naszym województwie nie było ofiar śmiertelnych, ale 15 osób podtruło się czadem.