Lublin: BEZPŁATNE pokazy filmowe! Grudzień z cyklem Miasto Movie [AUDIO]

2019-12-03 14:02 Bartłomiej Ważny
Lublin: BEZPŁATNE pokazy filmowe! Grudzień z cyklem Miasto Movie
Autor: unsplash.com // Jakob Owens

Warsztaty Kultury w Lublinie po raz ostatni w tym roku zabierają nas w filmową podróż do podziemi miast. Przed nami trzy ostatnie, grudniowe, bezpłatne seanse filmowe w ramach cyklu Miasto Movie.

Grudzień przynosi nam szeroki przekrój „podziemnych” filmów. Na pierwszy rzut idzie klasyk z lat 90., coś dla fanów Wojowniczych Żółwi Ninja. Film w reżyserii Steve'a Barrona to bez wątpienia najlepsza ekranizacja komiksu opowiadającego o czterech zmutowanych żółwiach, uwielbiających pizzę. W grudniu obejrzymy jednak również nieco „mocniejsze” filmy: m.in. polską produkcję „W ciemności”, opowiadającą o bohaterze podziemnego Lwowa w czasach II wojny światowej. Grudzień przynosi również seans filmu „Gra”, który opowiada o przemocy wśród dzieci. Szczegóły poniżej.

Wojownicze żółwie ninja

Kultowy klasyk ze złotej epoki VHS, będący jednocześnie najlepszą ekranizacją popularnego na całym świecie komiksu o przygodach tytułowych żółwi. Lata 80. XX wieku wykreowały mnóstwo popkulturowych hitów, zaś jednym z największych stała się właśnie seria o zmutowanych, obdarzonych ludzkimi cechami oraz znajomością wschodnich sztuk walki stworkach. Michelangelo, Donatello, Leonardo i Raphael (nazwani na cześć słynnych renesansowych malarzy) zamieszkują nowojorskie kanały, uwielbiają pizzę, a w wolnych chwilach zwalczają przestępczość na ulicach wielkiego miasta. Fenomen żółwi ninja dotarł także do Polski, a pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków z sentymentem wspomina film, serię komiksów, serial animowany, a także wszelkiego rodzaju gadżety z ulubionymi postaciami. Widzów w tym wieku mikołajkowy seans Miasto movie przeniesie w czasy dzieciństwa, zaś dla młodszych odbiorców będzie to zapewne pierwsze spotkanie z tymi bohaterami.

W ciemności

Głośny obraz w reżyserii Agnieszki Holland, oparty na prawdziwej historii Leopolda Sochy (w tej roli Robert Więckiewicz) – lwowskiego Polaka, który podczas II Wojny Światowej ukrywał w kanałach miasta uciekinierów z żydowskiego getta. Film, nagrodzony m.in. Złotymi Lwami w Gdyni, bazujący na książce Roberta Marshalla „W kanałach Lwowa”, to jedna z najmocniejszych pozycji w filmografii Holland. Sprawnie wyreżyserowany, z bardzo dobrymi zdjęciami autorstwa Jolanty Dylewskiej i ciekawą, międzynarodową obsadą. Dodatkowo reżyserce udało się z jednej strony uchwycić grozę i okrucieństwo wojny, z drugiej zaś film niepozbawiony jest elementów humorystycznych, niesie ze sobą nadzieję i ukazuje wartość ludzkiego poświęcenia. Humanistyczna wymowa „W ciemności” idzie tu w parze z trzymającą w napięciu akcją, a samo dzieło jest jednym z ważniejszych filmów w polskim kinie współczesnym.

Gra

Ruben Ostlund dał się poznać jako przenikliwy obserwator skandynawskiej codzienności, potrafiący przełożyć jej realia na nowoczesny język filmowy. Szwedzki reżyser, autor m.in. „Turysty” czy pokazywanego w naszym cyklu, słynnego „The Square”, tworzy kino ambitne, dające do myślenia, stawiające ważne pytania. Nie inaczej wygląda to w przypadku filmu „Gra”, opartego na słynnej sprawie, jaka miała miejsce parę lat temu w Goteborgu. Akcja zaczyna się w chwili, gdy grupa czarnoskórych nastolatków zaczepia młodszych, szwedzkich chłopców w centrum handlowym i oskarża ich o kradzież telefonu. Od tej pory reżyser zabiera nas w – momentami wstrząsającą – podróż w głąb społecznego konfliktu, którego elementami są m.in. przemoc i okrucieństwo wśród dzieci czy też podziały oraz dysproporcje klasowe. Tematyka „Gry” nie bez powodu przywodzi na myśl najlepsze dzieła Michaela Hanekego na czele z „Białą wstążką” czy „Funny games”, a Ostlund podobnie jak jego austriacki mistrz, potrafi trzymać widza na krawędzi kinowego fotela.

Program na grudzień

  • 4 grudnia 2019, godz. 19.00 – specjalny pokaz mikołajkowy – „Wojownicze żółwie ninja”, reż. Steve Barron, czas 93’, 1990 r.
  • 11 grudnia 2019, godz. 19.00 – „W ciemności”, reż. Agnieszka Holland, czas 146’, 2011 r.
  • 18 grudnia 2019, godz. 19.00 – „Gra”, reż. Ruben Ostlund, czas 118’, 2011 r.

(tekst na podstawie opisu Warsztatów Kultury)

Grudniowe seanse w ramach cyklu Miasto Movie przybliża Rafał Chwała z Warsztatów Kultury w Lublinie: