Gwałtowne ZAŁAMANIE POGODY! Burze, grad, wiatr do 100 km/h. Synoptycy OSTRZEGAJĄ!

2019-08-12 9:38 MT
Gwałtowne ZAŁAMANIE POGODY! Burze, grad, wiatr do 100 km/h. Synoptycy OSTRZEGAJĄ!
Autor: pixabay.com/aedrozda

Burze z gradem, opady deszczu i porywisty wiatr. Tak według prognoz będzie wyglądało poniedziałkowe popołudnie na południowym wschodzie kraju.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie II stopnia dla mieszkańców województw na południowym wschodzie Polski. Spodziewane są tam burze z gradem!

Ostrzeżenie II stopnia oznacza, że skutki zjawisk pogodowych mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, życia czy mienia. W takich sytuacjach Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła też wiadomości SMS z ostrzeżeniem! To tzw. Alert RCB.

Silne burze i grad w poniedziałek, 12 sierpnia

Ostrzeżenie IMGW dotyczy Lubelszczyzny, Podkarpacia, części Mazowsza, Małopolski, Śląska i Kielecczyzny. W poniedziałkowe popołudnie i w nocy z poniedziałku na wtorek może być niebezpiecznie!

Intensywność burz może być różna w zależności od regionów. Lokalnie spodziewane są opady gradu, a w nocy intensywny deszcz. Porywy wiatru osiągną prędkość do 100-110 km/h.

Burze – Lublin i woj. lubelskie

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 30 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 100 km/h. Miejscami grad. W nocy prognozowane są także intensywne opady deszczu – prognozuje Kamil Walczak, synoptyk IMGW-PIB.

Popołudniowe i nocne burze poprzedzą prawdziwe upały! Dziś na termometrach na Lubelszczyźnie 30 stopni Celsjusza. Temperatura odczuwalna będzie jeszcze wyższa!