Jak oszczędzić na ogrzewaniu? Naukowcy z Politechniki Lubelskiej znają sposób! [AUDIO]

2019-12-05 17:36 Olka Mazur
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Wiedzą to naukowcy z Politechniki Lubelskiej [AUDIO]
Autor: pixabay/ri

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej mają sposób na to, aby oszczędzać na ogrzewaniu. Pracują nad innowacyjnym systemem sterowania dostawą ciepła do budynków.

Będzie można go zamontować na już istniejących systemach sterowania ciepłem. Nowy sterownik będzie reagował z wyprzedzeniem między innymi na przewidywane warunki pogodowe.

Sterowniki używane obecnie bazują na aktualnej pogodzie, przez co nie pozwalają w pełni dostosować dostawy ciepła do potrzeb – mówi dr inż. Tomasz Cholewa z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej. – Każdy budynek ma pewną bezwładność cieplną i biorąc to pod uwagę, będziemy w stanie odpowiednio zmniejszyć dostawę ciepła w okresach kiedy nie jest ono wymagane. Będzie to pozwalało na obniżenie temperatury na zasileniu układu i dzięki temu uzyskamy oszczędności energii. Zakładamy, że oszczędności zużycia ciepła będą na poziomie około 10 proc.

Więcej na temat nowego systemu sterowania dostawą ciepłem w rozmowie z dr inż. Tomaszem Cholewą z Politechniki Lubelskiej. Posłuchaj:

Badania nad systemem sterowania dostawą ciepłą będą trwały trzy lata. Naukowcy szacują, że system w marcu 2022 roku będzie gotowy do wprowadzenia na rynek.