Koronawirus na Lubelszczyźnie? Sześć osób trafiło na badania! [AKTUALIZACJA, AUDIO]

2020-01-29 15:07 MPGT
Koronawirus na Lubelszczyźnie? Lecieli samolotem z pasażerami z Chin. Trafili na badania
Autor: pixabay.com/geralt

Ponad 130 osób zmarło od początku epidemii. Kilka tysięcy osób choruje. Cały świat z zapartym tchem obserwuje rozprzestrzenianie się śmiertelnego wirusa z chińskiego Wuhan. Sanepid sprawdza stan zdrowa mieszkańców województwa lubelskiego, którzy lecieli samolotem z pasażerami z Chin. Sześć osób trafiło na badania! Koronawirus na Lubelszczyźnie?

AKTUALIZACJA: Sześć osób trafiło na badania!

Sześć osób z województwa lubelskiego znajduje się pod obserwacją, która ma wykluczyć zarażenie wirusem koronawirusa. Mieszkańcy regionu wrócili do Polski samolotem, którym podróżowali także mieszkańcy Chin – mówi Anna Strzyż, zastępca Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Lublinie. Obserwacja potrwa 14 dni, tyle ile okres wylęgania koronawirusa.

Z Anną Strzyż rozmawiała Małgorzata Oroń. Posłuchaj!

Pojawienie się koronawirusa na Lubelszczyźnie jest na razie mało prawdopodobne, ale służby sanitarne i lekarze dmuchają na zimne, bo epidemia zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. Głównie w Chinach, ale nie tylko.

W Polsce nie ma jeszcze żadnego potwierdzonego przypadku zarażenia wirusem. W woj. kujawsko-pomorskim do szpitala zgłosił się pacjent, który podróżował z Australii przez Chiny i zaobserwował u siebie niepokojące objawy. Trafił na badania.

Koronawirus na Lubelszczyźnie? Uspokajamy!

Podobnie zareagowały służby sanitarno-epidemiologiczne w przypadku sześciu osób z Lubelszczyzny. Wracały samolotem przesiadkowym razem z pasażerami podróżującymi z Chin. Nie mają niepokojących objawów, ale służby wolą dmuchać na zimne. Mieszkańcy Lubelszczyzny zostaną przebadani. Potrwa to dwa tygodnie.

Służby sanitarno-epidemiologiczne i lekarze uspokajają: nie ma powodów do paniki. Warto jednak przestrzegać zasad bezpieczeństwa, a wyjazd do Azji może w tym momencie wiązać się z ryzykiem.

Czytaj też: Wuhan. Wirus z Chin zbiera śmiertelne żniwo. Lotnisko Chopina w pełnej gotowości

Koronawirus. Sytuacja bez precedensu

Sanepid informuje, że w Polsce nie ma potwierdzonych przypadków koronawirusa. GIS przygotował jednak specjalne zalecenia dla lekarzy, osób podróżujących do Azji albo mających kontakt z wracającymi z Chin.

Służby przyznają, że walka z wirusem jest trudna. W Wuhan podjęto nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, żeby koronawirus się nie rozprzestrzeniał.

Objęcie całego miasta, a nawet regionu, kwarantanną, izolacją to sytuacja bezprecedensowa – przyznaje Główny Inspektorat Sanitarny. – Łącznie 35 milionów ludzi znajduje się w strefie objętej kwarantanną. Nigdy nie robiono tego na taką skalę, wynika to ze specyfiki Chin, prawdopodobnie w innym społeczeństwie nie byłoby to możliwe – informuje GIS.

Rozprzestrzenianie się koronawirusa w Chinach i na świecie można śledzić na interaktywnej mapie.