Lublin: GIGANTYCZNE długi za mieszkania komunalne. Jest lepiej niż przed rokiem? [AUDIO]

2020-01-14 10:00 Agnieszka Niećko
Lublin: GIGANTYCZNE długi za mieszkania komunalne. Jest lepiej niż przed rokiem?
Autor: pixabay.com/tookapic

Liczba dłużników ​komunalnych w Lublinie maleje. ZNK podsumował 2019 rok. Suma zaległości wynosi obecnie 108 milionów złotych, pochodzi z niezapłaconych czynszów. Ponadto Zarząd walczy w sądzie z ponad 400 najemcami. Milionowe długi da się odzyskać?

Liczba dłużników ​komunalnych w Lublinie maleje. Zarząd Nieruchomości Komunalnych podsumował 2019 rok.

Łączny dług wynosi obecnie 108 milionów złotych, pochodzi on z niezapłaconych czynszów. Do tej kwoty należy doliczyć odsetki i koszty postępowań sądowych i komorniczych – wtedy łącznie wyniesie on ponad 200 milionów złotych. W tym roku zmniejszył się on o kilka milionów. To jednak efekt umorzenia wierzytelności, które się przedawniły.

Choć kwota zadłużenia jest ciągle bardzo wysoka, to pocieszające jest to, że liczba dłużników się zmniejsza. Wzrasta nam również ściągalność, co przekłada się też realnie na kwotę zadłużenia. W tej chcieli wynosi ona 108 mln złotych. W styczniu było to 113 mln, ale wynika to z tego, że przedawniła się część długów i trzeba było je dopisać. To w związku z tym, że zmieniła się ustawa i jest krótszy termin egzekwowania tych należności – mówi Łukasz Bilik, rzecznik ZNK Lublin.

Tylko w roku ubiegłym ZNK skierował 110 pozwów o eksmisję i ok. 300 o zapłatę. Ponadto zarządca miejskich budynków walczy w sądzie z ponad 400 najemcami.

Tendencja zmniejszająca zaległości najemców wynika z programu restrukturyzacji zadłużenia, który funkcjonuje od 2017 roku. Dłużnicy mogą zawrzeć ugodę, która daje możliwość ratalnej spłaty zadłużenia.

Zarząd Nieruchomości Komunalnych podsumował 2019 rok. Więcej mówi Łukasz Bilik, rzecznik ZNK Lublin. Posłuchaj: