Nie wpuścisz samochodu w korku – dostaniesz mandat! Od dziś jeździmy „na suwak” [AUDIO]

2019-12-06 15:20 Jacek Werner
Od dziś jeździmy na suwak
Autor: pixabay.com/nile MAndaty wahają się od 20 do 500 zł!

Na lubelskich drogach zwężeń nie brakuje, kończące się pasy napotkacie m.in. na ul. Diamentowej. Od dzisiaj zmienią się zasady dla kierowców! Co to oznacza w praktyce? Posłuchajcie!

Teraz wpuszczenie pojazdu z kończącego się pasa nie będzie już dobrą wolą i kulturą jazdy, a obowiązkiem.

Będzie on miał miejsce w sytuacji, gdy kończy się jeden pas ruchu, drugi ma kontynuację, a pojazdy jadą bardzo wolno, czyli w korku – precyzuje Mirosław Kutnik, instruktor nauki jazdy z Lublina. I dodaje: – Jedziemy na tzw. „zakładkę”, czyli 1 za 1. Cieszymy się, że to, czego do tej pory uczyliśmy jako „kultura jazdy” doczekało się zapisu w prawie. Korki będą dzięki temu krótsze.

Naprzemienne przepuszczanie się pojazdów przy zakorkowanym zwężeniu to jedna ze zmian ustawy prawo o ruchu drogowym, drugą jest obowiązek tworzenia korytarzy życia.​ Zapytaliśmy lubelskie służby, czy problem istnieje i czy nowelizacja ułatwi im pracę.

– Przy akcji ratunkowej liczy się każda sekunda, a nasze pojazdy to duży gabaryt i „korytarz” na pewno ułatwi nam pracę – mówi kpt. Andrzej Szacoń z lubelskiej Straży Pożarnej. – Chociaż od lat obserwujemy, że kierowcy z Lublina i regionu zachowują się pod tym względem coraz lepiej – dodaje Szacoń.

Lubelscy kierowcy, którzy często pokonują odcinki ze zwężeniami, muszą liczyć się z mandatem, gdy, w przypadku zatoru, nie wpuszczą samochodu przed zwężeniem z kończącego się pasa.

– Samochody muszą jechać nie tylko naprzemiennie, ale, co ważne, ci na pasie bez kontynuacji muszą dojechać do samej przeszkody, do końca pasa, a nie „wciskać się” wcześniej i blokować ruch – precyzuje kom. Andrzej Fijołek z Lubelskiej Policji.

Za niezastosowanie się do „suwaka” oraz obowiązku tworzenia korytarza życia grożą mandaty w wysokości od 20 do 500 zł i punkty karne.

Lublinianie są zadowoleni z nowych przepisów! Posłuchaj: