Paulina Mikuła

i

Autor: archiwum Mówiąc Inaczej Paulina Mikuła

Paulina Mikuła uczy internautów mówić poprawnie po polsku [WIDEO]

2015-09-29 20:37

Ponad 140 tysięcy osób regularnie śledzi kanał „Mówiąc inaczej” prowadzony przez Paulinę z Tomaszowa Lubelskiego. W dwa lata Paulina Mikuła zamieniła pasję na pracę.  

Kanał „Mówiąc inaczej” ma prosty cel. Paulina Mikuła chce, by Polacy mówili poprawnie po polsku. Absolwentka polonistyki wyjaśnia wiele wątpliwości językowych np. dlaczego nie mówi się „włanczać” czy „poszedłem”. Z kolei wyrażenie „numer NIP” bądź „nałogowy alkoholik” to tzw. masło maślane. Choć kanał powstał dwa lata temu, jest jednym z najszybciej rozwijających się na YouTube – regularnie zagląda na niego już ponad 140 tys. osób. Do tej pory wszystkie filmy odtworzono aż 8 milionów razy.

Paulina urodziła się w Tomaszowie Lubelskim. Swoje dzieciństwo spędziła w niewielkiej miejscowości koło Zamościa, Komarowie-Osadzie. Aktualnie mieszka w Warszawie. – Chciałam stworzyć coś własnego, a przy tym rozwijać siebie i innych. Kanał pozwolił mi spełnić te wszystkie plany i umożliwił pracę przed kamerą, o której zawsze marzyłam – mówi autorka Mówiąc Inaczej. – Moi znajomi wiedząc, jaki studiuję kierunek, bardzo często pytali mnie o poprawną formę danego wyrazu. Zauważyłam, że Polacy mają z tym duży problem. Jeżeli znałam odpowiedzi na jakieś pytania, to ich udzielałam. Wtedy wpadłam na pomysł, aby wszystko zebrać w jednym miejscu, aby każda osoba mogła zajrzeć i rozwiać swoje wątpliwości – dodaje Paulina Mikuła.

Aktualnie Paulina skupia się nad rozwojem swojego kanału, ale nie tylko. Pisze właśnie książkę, w której czytelnicy znajdą zbiór porad językowych oraz wiele ciekawostek związanych z prowadzeniem własnego programu w Internecie. – Bardzo podbudowało mnie wyróżnienie w plebiscycie Kobieta Roku Glamour. Poczułam, że to co robię zostało zauważone i docenione. Nie wygrałam, ale sama nominacja była przemiła – przyznaje Paulina Mikuła.

Niedawno Paulinie udało się zrealizować jedno z marzeń. W trakcie Blog Forum Gdańsk i wspólnie z Arletą Witt rozmawiała z profesorem Jerzym Bralczykiem. Tematem rozmowy był oczywiście język w Internecie. Już wkrótce materiał będzie dostępny w sieci.