Białopole: Pogrzeb zmarłego na koronawirusa proboszcza dopiero jak zaraza ustąpi [ZDJĘCIA]

2020-03-26 9:52 Mucha

Parafianom zmarłego z powodu koronawirusa ks. Henryka Borzęckiego (+68 l.), proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Białopolu pod Chełmem (lubelskie) pozostaje na razie jedynie modlitwa w jego intencji. Na razie nie pożegnają swego duszpasterza, rodzina duchownego zdecydowała bowiem, że ceremonia pogrzebowa odbędzie się w bezpieczniejszym dla zdrowia ludzi czasie.

Na początku lutego tego roku minęło 29 lat, od kiedy ks. Borzęcki został proboszczem w liczącym nie więcej niż trzy tysiące osób parafii w Białopolu.

On zżył się z nami, my zżyliśmy się z nim – mówi SE jedna z niewielu spotkanych na ulicy w Białopolu osób. W gminie stwierdzono łącznie sześć przypadków zakażenia zjadliwym wirusem, ludzie siedzą więc w domach, czekając na lepsze czasy. – To był dobry człowiek, charakterny, ale kochający ludzi – dodaje mężczyzna.

On i inni parafianie martwili się, że pandemia uniemożliwi im godne pożegnanie proboszcza. Tak nie będzie.

– Zgodnie z wolą Rodziny i Najbliższych śp. Księdza Henryka Borzęckiego, urna z Jego prochami zostanie złożona w grobie dopiero w czasie, gdy ustanie zagrożenie związane z epidemią koronawirusa – informuje na swej stronie internetowej diecezja zamojsko-lubaczowska. – Msza święta żałobna w intencji śp. Ks. Henryka w kościele parafialnym pw. MB Częstochowskiej w Białopolu będzie odprawiona w najbliższym możliwym terminie (zostanie on odpowiednio wcześnie podany do wiadomości) z zachowaniem wszelkich aktualnie obowiązujących zaleceń władz państwowych i kościelnych.

Śmierć księdza Borzęckiego to nie jedyna przykra wiadomość w diecezji. – W godzinach wieczornych 25 marca otrzymaliśmy informację, że zarażeniu wirusem uległ drugi ksiądz naszej diecezji. Jest to 42-letni wikariusz parafii Łabunie k. Zamościa. Do szpitala trafił 24 marca. Jego stan jest dość poważny – informuje ks. Michał Maciołek, rzecznik prasowy diecezji. – Proboszcz tej parafii oraz inni księża i świeccy, z którymi zarażony ksiądz miał ostatnio kontakt, zostali poddani kwarantannie.

Więcej na ten temat: Sanepid szuka wiernych z kilku kościołów. Msze odprawiał ksiądz z koronawirusem

SUPER RAPORT - odc. 4

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.