DUŻE ZMIANY na Starym Mieście w Lublinie. Poznański: Jestem uparty i dopinam swego [AUDIO]

2019-10-09 9:39 Jacek Werner
Rynek
Autor: pixabay.com/xlizziexx Na Rynku doczekamy się kutych ławek.

Tabliczka z brązu informuje, aby nie dotykać pewnego kamienia, bo przynosi pecha, a zamontowanie jej kosztowało... trzy lata wysiłków menedżera Śródmieścia, Marka Poznańskiego. Zmian będzie więcej!

Turyści przybywający do Lublina mogą zapoznać się z kolejną miejską legendą. Kamień Nieszczęścia, znajdujący się u zbiegu Jezuickiej i Gruella, poza wyjątkowym w skali kraju oznakowaniem w postaci kata, doczekał się pamiętnej tablicy z brązu.

– Cieszę się, że udało się wzbogacić Stare Miasto o ten drobny element, a łatwo nie było – mówi Marek Poznański, menedżer Śródmieścia. – Treść jest przekorna, aby ludzie się zatrzymywali, zasięgali informacji, co to za miejsce i jaką miało kiedyś rolę – dodaje Poznański.

Problemów, mimo tego, że tablica jest niewielka, było całkiem dużo.

– Kamienica wpisana jest indywidualnie do ewidencji zabytków. Potrzebny był projekt, przetarg, środki zabezpieczone w budżecie, ale w końcu się udało – mówi menedżer Śródmieścia.

Co jeszcze zmieni się na Starym Mieście w tym roku?

  • Na Rynku pojawią się kute ławki. Przy Trybunale Koronnym będzie można wygodnie usiąść, niekoniecznie w ogródku gastronomicznym,
  • Tabliczki z nazwami ulic zostaną zestandaryzowane. Nawiązywać będą do tych przedwojennych,
  • Na etapie konsultacji i wdrażania jest też Księga Standardów, której efekty poznamy wkrótce,
  • Trybunał doczeka się nowej iluminacji.
Więcej o czekających nas zmianach na Starym Mieście w rozmowie reportera Radia ESKA Jacka Wernera z Markiem Poznańskim. Posłuchaj: