Lublin: Rowerzyści mają „pod górkę”. Muszą jechać środkiem drogi! [AUDIO, WIDEO]

2019-11-20 14:51 Jacek Werner
Lublin: Nie będzie likwidacji buspasów. Ratusz zapowiada, że ma być ich więcej
Autor: wikimedia.org, CC BY-SA 3.0, Zorro2212

​Na chodniku mają zakaz, na buspasie również. Lubelscy rowerzyści mają problem z pokonaniem fragmentu Drogi Męczenników Majdanka.

Chodzi o odcinek pomiędzy ul. Łęczyńską a ul. Lotniczą, gdzie jest duże wzniesienie, a drogowcy nie wydzielili tam drogi rowerowej. W związku z tym, że zarówno na chodniku, jak i na buspasie, jest zakaz ruchu dla rowerów, cykliści muszą jechać pasem ruchu razem z samochodami.

Oznacza to konieczność jazdy lewym pasem, czyli praktycznie na środku drogi.

– Największy problem jest przy podróży w kierunku Felina. Podjazd jest stromy, więc cyklista mocno spowalnia ruch aut, a kierowcy zaczynają się irytować i wykonywać niebezpieczne manewry – mówi Krzysztof Kowalik z Porozumienia Rowerowego.

Policjanci apelują o ostrożność zarówno do kierowców, jak i rowerzystów.

– Na tym odcinku nie ma ustawowego wyjątku dopuszczającego ruch rowerowy na chodniku, a zarządca drogi nie zezwolił na jazdę po buspasie – potwierdza komisarz Kamil Gołębiowski z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

– Każdą sytuację jazdy w tym miejscu buspasem lub chodnikiem policjanci będą rozpatrywać indywidualnie i „zdroworozsądkowo”, ale trzeba liczyć się z mandatem karnym – dodaje Gołębiowski.

Rowerzyści proponowali urzędnikom kilka rozwiązań.

– Zgłosiliśmy, w ramach Budżetu Obywatelskiego, pomysł budowy drogi dla rowerów na brakującym fragmencie, a w razie braku takiej możliwości – dopuszczenie ruchu rowerowego na buspasie. W obu przypadkach Ratusz odmówił – dodaje Krzysztof Kowalik.

Porozumienie Rowerowe zapowiada, że na wiosnę pokaże urzędnikom problem i liczy na jego rozwiązanie. W tym miejscu natężenie ruchu jest duże, a braki w infrastrukturze rowerowej skutecznie odstraszają od tego środka transportu.

Co na to Ratusz?

– Wydział Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością jest w trakcie opracowywania propozycji połączenia infrastruktury rowerowej w rejonie wiaduktu kolejowego przy Drodze Męczenników Majdanka – mówi Grzegorz Jędrek z Biura Prasowego.

Data wprowadzenia nowej organizacji ruchu w tym miejscu nie jest na razie znana.

Więcej o sytuacji rowerzystów na problematycznym odcinku w rozmowie reportera Radia ESKA Jacka Wernera. Posłuchaj: