Seniorzy mogą dorobić więcej! Na co uważać, żeby NIE STRACIĆ świadczeń? [AUDIO]

2019-12-03 10:45 Monika Kowalewicz
mat. ilustracyjny
Autor: stevepb, pixabay.com

Lubelscy emeryci i renciści mogą dorobić więcej! W grudniu wzrosły kwoty limitów obowiązujących seniorów dorabiających do świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o 70 proc. i 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia krajowego. Co to oznacza w praktyce?

Przekroczenie limitów grozi odpowiednio zmniejszeniem oraz zawieszeniem świadczenia za dany miesiąc. Po grudniowej aktualizacji trzeba pilnować konkretnych kwot.

– Można dorobić do nieco ponad 3 tysięcy 452 złotych, czyli około 65 złotych więcej w porównaniu do listopada. To w przypadku 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia – mówi Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS na Lubelszczyźnie.

Próg wiążący się z ryzykiem zawieszenia świadczenia – 130 proc. – wzrósł do 6 tysięcy 411 złotych. Oznacza to możliwość o 120 złotych większych zarobków niż dotychczas. Jednak nie każdy musi o tym pamiętać.

– Limity w dorabianiu do świadczeń dotyczą większości rencistów oraz emerytów, którzy jeszcze nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego. W przypadku kobiet chodzi o panie poniżej 60 roku, a także panów młodszych niż 65 lat – dodaje Małgorzata Korba.

Starsi nie muszą przejmować się limitami, podobnie jak osoby pobierające rentę dla inwalidy wojennego lub wojskowego, którego niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową. Dotyczy to również rent rodzinnych przysługującą po uprawnionych do tych świadczeń.

Wzrosły kwoty limitów, na jakie muszą uważać seniorzy dorabiając do świadczenia z ZUS. O nowych progach mówi Małgorzata Korba, lubelski rzecznik ZUS: