Lublin: Duże zmiany w Strefie Płatnego Parkowania! Kto i ile zapłaci? [AUDIO]

2019-11-14 6:47 Jacek Werner
Strefa Płatnego Parkowania będzie droższa
Autor: pixabay.com/_Alicja_ Do lubelskich automatów wrzucimy zdecydowanie więcej drobnych

​Strefa Płatnego Parkowania w Lublinie będzie droższa. Jeśli miejscy radni przyjmą projekt, to za pierwszą godzinę w podstrefie A zapłacimy 3,90 zł, a w podstrefie B – 2,50 zł.

Okolice Zamojskiej i ul. Rusałka staną się podstrefą C, gdzie stawki pozostaną na poziomie tych, jakie mamy dzisiaj. Z opłat dalej zwolnione będą samochody współdzielone. To najważniejsze zmiany, jakie pojawiły się w projekcie nowych stawek opłat w lubelskiej Strefie Płatnego Parkowania.

Najmniej podwyżki odczują mieszkańcy Lublina, którzy rozliczają się w Kozim Grodzie z podatku PIT. Jeśli zamieszkują granice strefy to ich abonamenty będą niższe niż dla pozostałych.

Celem jest także zwiększenie rotacji miejsc parkingowych w centrum miasta – mówi Grzegorz Jędrek z lubelskiego Ratusza. – Od trzech lat obserwujemy strefę. Okazało się, że coraz trudniej znaleźć w niej wolne miejsce, podwyższenie opłat powinno pomóc – dodaje Jędrek.

Właściciele hybryd również będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni.

– Początkowo preferowaliśmy właścicieli aut niskoemisyjnych, ale o ile na początku wprowadzania strefy takich aut było zarejestrowanych w naszym systemie zaledwie 20, tak teraz ich liczba to około 45% wszystkich miejsc w całej Strefie Płatnego Parkowania – zaznacza Jędrek.

Nie zmieni się natomiast obszar strefy. W sprawie jej ewentualnego poszerzenia zorganizowane zostaną, na przełomie roku, konsultacje społeczne. Wzrośnie też tabela opłat dodatkowych za brak biletu (zrówna się z nią także opłata wtedy, gdy nasz bilet stracił już ważność i na czas nie dokupiliśmy drugiego). Ta stawka będzie z kolei taka sama, jak „mandat” za brak biletu w komunikacji miejskiej.

Ostateczną decyzję w sprawie zmian podejmie Rada Miasta na najbliższej sesji.

Więcej o proponowanych stawkach w lubelskiej Strefie Płatnego Parkowania w rozmowie reportera Radia ESKA Jacka Wernera. Posłuchaj: