W Lublinie powstaje BIO-TEKA. Co znajdziemy w środku? [WIZUALIZACJE, AUDIO]

2019-10-18 7:46

W Lublinie powstaje nowa biblioteka, choć tak naprawdę będzie to "Bio-teka". Jej wnętrza będą bowiem pełne roślin, a sama przestrzeń nawiąże do pobliskiego Ogrodu Saskiego.

Przy Alejach Racławickich 22 (w miejscu dawnej Karczmy Słupskiej) rozpoczęły się już prace budowlane. Władze miasta podkreślają, że będzie to kolejne miejsce spotkań dla mieszkańców w różnym wieku.
- Pomysł lokalizacji nowej biblioteki właśnie w tym miejscu związany jest z m. in. z poprawą warunków okolicznych mieszkańców - mówi prezydent, Krzysztof Żuk. - Z drugiej strony zamysł był taki, żeby było to miejsce przyjazne nie tylko dla osób starszych. W końcu młodzież to również "współ-gospodarz" filii biblioteki.

Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, o nowej "BIO-TECE":

Prace budowlane już się zaczynają, powinny zakończyć się jeszcze w tym roku. Otwarcia nowej biblioteki możemy oczekiwać wiosną lub latem przyszłego roku.
- Ta biblioteka to proste, jasne formy, surowość materiału, zieleń która powoduje wytchnienie, uspokajający brąz, jasne i proste meble. Mówiąc krótko, ma to być "BIO-TEKA", czyli biblioteka dla ducha - tłumaczy Piotr Tokarczuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. - Chcemy, żeby czytelnik czuł się tutaj znakomicie, żeby nie chciał stąd wychodzić.

Piotr Tokarczuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, o nowej "BIO-TECE":

Nowa bioteka, powstająca przy skrzyżowaniu Alei Racławickich i ulicy Sowińskiego dołączy do listy 40 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Będzie wyjątkowa pod względem udogodnień dla osób niepełnosprawnych.
- Dążymy do tego, żeby przestrzenie kulturalne były jak najbardziej dostępne dla takich osób - podkreśla Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji. - Zarówno pod kątem funkcjonalnym, czyli dostępnej przestrzeni, ale także wyszkolenia pracowników biblioteki. Wszyscy bibliotekarze są przeszkoleni, wiedzą jak postępować wobec osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Na całej powierzchni obiektu zaprojektowano posadzki z betonu zabezpieczonego antypoślizgowo. Na podłogach powstanie również „niewidzialna droga”, czyli systemowe oświetlenie LED-owe, montowane w posadzce ułatwiające poruszanie się po obiekcie osobom niedowidzącym. W lokalu znajdzie się również toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, a lada biblioteczna zostanie obniżona do poziomu niezbędnego w komunikacji z osobami poruszającymi się na wózkach.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, o nowej "BIO-TECE":

Już po otwarciu nowej bioteki, na miejscu, na czytelników czekać będzie 18 tys. książek na półkach i kilkanaście tys. zbiorów specjalnych (czyli filmów, muzyki i nagrań audio).