Dragon 21. Żołnierze zakończyli ćwiczenia. Kolumny znów wyjadą na ulice [ZDJĘCIA]

Ćwiczenia Dragon-21. Udział wzięli żołnierze z Warmii i Mazur
Autor: 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej Ćwiczenia Dragon-21. Udział wzięli żołnierze z Warmii i Mazur.

Ćwiczenia „Dragon 21” dobiegły końca. To najważniejsze w tym roku manewry Wojska Polskiego. W ćwiczeniu wzięło udział 9,5 tys. żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Kolumny wojsk znów wyjadą na ulice, ponieważ żołnierze wracają do swoich jednostek.

„Dragon 21” to najważniejsze w tym roku manewry Wojska Polskiego. W ćwiczeniu wzięło udział 9,5 tys. żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Ponad pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z obszaru 3 wschodnich brygad: warmińsko-mazurskiej, podlaskiej i lubelskiej, prowadzili działania w ramach osłony strategicznej państwa we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym, czyli m.in. administracją publiczną.

Na ćwiczenia zabrali nie tylko wyposażenie indywidualne, ale także różnego rodzaju pojazdy, m.in. ciężarowo-terenowe, quady, motocykle, a także sprzęt niezbędny do prowadzenia działań przeciwkryzysowych: maszty oświetleniowe, bezzałogowce FlyEye i agregaty prądotwórcze. Ćwiczenie 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT głównie było prowadzone w oparciu o infrastrukturę szkoleniową OSPWL Orzysz.

- Żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej we współdziałaniu z 16 Dywizją Zmechanizowaną, 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną oraz 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej wzięli udział w ćwiczeniach Dragon-21, które mają na celu wzmocnić zdolności obronne Polski - mówi ppłk. Łukasz Buczkowski, dowódca 45 batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie. Jednym z zadań podczas ćwiczeń DRAGON-21 była ochrona mostu drogowego w miejscowości Okartowo przed grupami dywersyjno- rozpoznawczymi.

- Dzięki współpracy z plutonem kompanii technicznej wchodzącej w strukturę 15 batalionu saperów w Orzyszu, nasi żołnierze mieli możliwość monitorowania linii brzegowej jeziora Śniardwy, w celu wykrycia zagrożenia - mówi st. szer. Zbigniew Lendziński, biorący udział w ćwiczeniach.

Oprócz działań na rzecz wojsk operacyjnych żołnierze realizowali także własny program szkolenia. Skupiali się na tzw. zielonej taktyce, czyli działaniach w lasach, na polach. Uczyli się także budować schronienia i pozyskiwać pożywienie, realizowali zadania maskowania, trenowali również strzelanie dynamiczne, posługiwanie się radiostacją czy składanie meldunków.

Akcja żandarmerii wojskowej
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE