Najpiękniejsze zamki WarmiI i Mazur

Sebastian Chrostowski

Warmia i Mazury to kraina kojarzona przede wszystkim z piękną przyrodą, głównie jeziorami. Jeden z najpiękniejszych regionów świata zachęca turystów do odwiedzania nie tylko za sprawą lasów, wód i plaż, ale również zabytków. Wśród nich są m.in. zamki, których na Warmii i Mazurach nie brakuje. Jeden z nich rozsławił sam Henryk Sienkiewicz. W specjalnej galerii wybraliśmy dla was listę tych najciekawszych!

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie
Fot.: Wikipedia Commons

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Zamek w Olsztynie został wybudowany w połowie XIV wieku w stylu gotyckim przez kapitułę warmińską, która była jego właścicielem do roku 1772. Zamek pełnił funkcje obronne oraz był siedzibą min. administratora dóbr kapituły. Najsławniejszym mieszkańcem zamku był Mikołaj Kopernik, który pełnił obowiązki administratora w latach 1516–1521. Na jednej ze ścian zachowała się po nim oryginalna tablica astronomiczna.

Zamek w Szczytnie
Fot.: SCH

Zamek w Szczytnie

Zamek w Szczytnie zlokalizowany jest pomiędzy jeziorami: Długim i Domowym Małym. Obecnie zachowany częściowo w formie ruiny. Mieści się przy ul. Henryka Sienkiewicza, co nie powinno dziwić, gdyż pisał o zamku w utworze "Krzyżacy". Historia szczycieńskiego zamku sięga 1350 roku.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim
Fot.: Pixabay

Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim

Zamek z XIV wieku znajdujący się w Lidzbarku Warmińskim, należący do najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Od 2018 pomnik historii. Zamek budowano w latach 1350-1401.

Zamek w Reszlu
Fot.: Pixabay

Zamek w Reszlu

Zamek w Reszlu położony jest nad brzegiem rzeki Sajny, w południowo-wschodniej części miasta. Powstał w latach 1350–1401. Był wielokrotnie oblegany i kilkakrotnie zdobywany przez wojska polskie i krzyżackie. W XIX wieku zamek zaadaptowano na więzienie i dopiero po II wojnie światowej postanowiono gruntownie go odrestaurować. Obecnie na zamku mieści się m.in. oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, hotel i restauracja.

Zamek w Olsztynku
Fot.: Pixabay

Zamek w Olsztynku

XIV-wieczny budynek w Olsztynku, położony na wzniesieniu, mieści się przy ulicy Zamkowej. Zbudowany na polecenie komtura ostródzkiego Güntera von Hohensteina w latach 1349–1366 w stylu gotyckim z przeznaczeniem na siedzibę burgrabiego mającego za zadanie ściągać należności podatkowe oraz aby kontrolować szlak handlowy z południa na północ.

Zamek w Ostródzie
Fot.: Pixabay

Zamek krzyżacki w Ostródzie

Zamek budowany w latach 1350-1370. Kilkukrotnie niszczony i odbudowywany. Ostatnia odbudowa miała miejsce w 1977-1992 roku. Jest zabytkiem.

Zamek w Szymbarku
Fot.: Pixabay

Zamek kapituły pomezańskiej w Szymbarku

XIV-wieczny zamek we wsi Szymbark k. Iławy zbudowany przez kapitułę pomezańską, następnie rezydencja rodowa. Spalony w 1946 przez Armię Czerwoną i od tego czasu pozostaje w ruinie.

Zamek w Rynie
Fot.: Wikipedia Commons

Zamek w Rynie

Zamek w Rynie położony na wzniesieniu pomiędzy Jeziorem Ryńskim i Ołów, mieści się przy Placu Wolności. Zamek obecnie pełni funkcję hotelu. Zamek jest jednym z obiektów zbudowanych na potrzeby zakonu krzyżackiego. Rozpoczęto budować go na miejscu wcześniejszej niewielkiej warowni na polecenie wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Winricha von Kniprode około 1377 roku.

Zamek w Pieniężnie
Fot.: Wikipedia Commons

Zamek Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie

Zamek mieści się na wzniesieniu nad Wałszą, przy ulicy Rynek. Zachował się dom główny od zachodu oraz zrujnowane skrzydło gospodarcze od północy.

Zamek w Nidzicy
Fot.: Wikipedia Commons

Zamek w Nidzicy

Budowę zamku w Nidzicy rozpoczęto około 1370 r., a w 1409 roku rezydował już w nim krzyżacki prokurator. To zamek w stylu gotyckim.

Zobacz następną galerię
10 ciekawostek o Mazurach
10 ciekawostek o Mazurach

10 ciekawostek o Mazurach

Zamknij galerię
email