Nietypowe odkrycie w Szczytnie. Pamiątka po pierwszej szkole na Mazurach

2021-10-20 9:50
Szkoła
Autor: Pixabay Po ponad pół wieku odnaleziono sztandar pierwszej po wojnie średniej szkoły rolniczej na Mazurach. Zdj. ilustracyjne.

Po ponad pół wieku odnaleziono sztandar pierwszej po wojnie średniej szkoły rolniczej na Mazurach. Powołane w 1946 roku Gimnazjum Rolnicze w Szczytnie działało zaledwie 3 lata, a jego uczniami byli osadnicy z Mazowsza. Obecnie w budynku dawnego gimnazjum mieści się przedszkole.

Gimnazjum Rolnicze w Szczytnie zostało powołane w 1946 roku. Działało tylko trzy lata, ponieważ już w 1949 roku jego uczniowie zostali skierowani na dalszą naukę do powstającego Zespołu Liceów Rolniczych w Karolewie koło Kętrzyna. Mimo tak krótkiego funkcjonowania w powojennych, trudnych warunkach, szkoła miała swój sztandar. Zapiski o nim znajdują się w artykule Apolinarego Zapiska, byłego ucznia, który wspomina moment pożegnania szkoły w 1949 roku. Wówczas, jak pisze, 15 września 1949 roku, 40 osobowa grupa młodzieży odprowadzała symbolicznie sztandar z wyhaftowanym godłem Polski i napisem Państwowe Gimnazjum Rolnicze w Szczytnie na stację kolejową w Kętrzynie w kierunku Karolewa. Potem – jak wspomina były uczeń – sztandar jeszcze raz był publiczne widziany, kiedy w październiku 1949 roku uczniowie nowopowstałego karolewskiego Zespołu Liceów Rolniczych uczestniczyli we mszy odprawionej w kościele w Karolewie. Jak podkreśla były uczeń, przez pół wieku była to świątynia protestancka, a od tego nabożeństwa stała się świątynią katolicką. Po mszy poczet szkolny przekazał sztandar dyrektorowi szczytnowskiego gimnazjum inż. Henrykowi Neymanowi. Do 1958 roku dyr. Neyman przechowywał sztandar we własnym mieszkaniu w Brwinowie. Potem słuch o sztandarze zaginął.

Sztandar odnaleziony. Jak wygląda?

Przez ponad 50 lat nie wiadomo było, co się stało z symbolem szkoły aż do teraz. Sztandar odnalazła Alina Niezgoda, dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie przy ulicy Polskiej. – Był przechowywany w magazynie naszej szkoły. Nie wiemy jednak jak do nas trafił. Gdy odkryliśmy pakunek, rozwinęliśmy materiał, okazało się, że sztandar jest w dobrym stanie, poza drobnymi zaciekami na powierzchni. Materiał jest dobrze zachowany, haft też nie zniszczony – powiedziała dyr. Niezgoda.

Po jednej stronie sztandaru widnieje orzeł a nad nim napis Państwowe Gimnazjum Rolnicze oraz słowa Równość, Wolność i Braterstwo a po drugiej stronie jest wizerunek Matki Bożej oraz napis Bóg i Ojczyzna. – Chcemy by sztandar znalazł się w Izbie Pamięci Zespołu Szkół Rolniczych w Karolewie – powiedziała dyrektor Alina Niezgoda.

Szkoła rolnicza w Szczytnie. Co o niej wiemy?

Jak wskazują byli uczniowie, byłoby to nawiązaniem do tradycji, ponieważ to uczniowie i nauczyciele szczycieńskiej szkoły rolniczej byli współtwórcami szkoły rolniczej w Karolewie. Pierwszymi uczniami gimnazjum rolniczego w Szczytnie była napływowa młodzież z krasnosielckiej gminy z Mazowsza. Obszar byłych Prus Wschodnich, głównie jej południową część zasiedlała ludność z Mazowsza m.in. z okolic Przasnysza.

Nie zrażało ich, że główna ulica Szczytna, która przed 1945 rokiem nazywała się Hitlerstrasse, leżała w gruzach. Podobnie było z powstającymi tuż po wojnie Liceum Pedagogicznym i Gimnazjum Ogólnokształcącym w Szczytnie. W tych placówkach też uczniami byli głównie młodzi ludzie z Krasnosielca koło Przasnysza – wspomina Niezgoda. Gimnazjum było niewielką szkołą, zlokalizowaną przy ulicy Polnej 16, na skraju miasta. Pod koniec roku szkolnego 1947/48 liczyła 42 uczniów, a rok później, w czerwcu 1949 r., 65 uczniów.

W szczycieńskim gimnazjum rolniczym uczyć się chcieli zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Szkoła mieściła się w dwupiętrowym budynku, w którym oprócz izb lekcyjnych, niewielkiej biblioteki i świetlicy mieścił się internat męski, kuchnia i stołówka oraz mieszkanie dyrektora. W pobliżu, przy sąsiedniej ulicy Marii Curie Skłodowskiej, był mały internat żeński. Przy szkole istniało też gospodarstwo szkolne o powierzchni 30 ha. W gospodarstwie były też zwierzęta: para koni, kilka krów z buhajem i kilka świń. Większość prac polowych i przy obsłudze inwentarza żywego wykonywali uczniowie w ramach dyżurów, zajęć praktycznych.

Sonda
Czy dzieci powinny spędzać mniej czasu w szkołach?
Szkoła walk w dawnym budynku liceum w Kielcach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE